Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
26.02.2018 aktualizacja 26.02.2018

Park Narodowy „Ujście Warty” wybuduje ośrodek muzealno-edukacyjny

Fot. PAP/ Lech Muszyński 17.10.2016 Fot. PAP/ Lech Muszyński 17.10.2016

Park Narodowy „Ujście Warty” wybuduje w Słońsku nowoczesny ośrodek muzealno-edukacyjny. Będzie to muzeum przyrodnicze ukazujące skarby tego obszaru chronionego – poinformował PAP z-ca dyr. PN „Ujście Warty” Roman Skudynowski.

Budowa ruszy jesienią tego roku wieńcząc ponad cztery lata przygotowań do tej inwestycji. Koncepcja budowy muzeum, będącego zarazem ośrodkiem edukacyjnym i konferencyjnym, zrodziła się bowiem w 2014 r.

Budynek zostanie wybudowany w Słońsku oddalonym o kilka km od głównej siedziby Parku Narodowego „Ujście Warty” w Chyrzynie. Słońsk do gminna wieś położona na skraju Parku, w jego otulinie. Działkę pod muzeum gmina przekazała nieodpłatnie. Ośrodek powstanie przy drodze krajowej nr 22.

„Projekt będzie miał zasięg ogólnopolski ze względu na rangę obszaru chronionego, przy którym powstanie muzeum. Oferta edukacyjna Parku jest skierowana do szerokiego grona odbiorców, w tym do grup zorganizowanych i turystów z całej Polski”- zapewnił Skudynowski.

Głównym elementem ośrodka ma być nowocześnie przygotowana wystawa stała podzielona na kilka pomieszczeń. Ma ona przedstawiać walory przyrodnicze i wartości kulturowe „Ujścia Warty”. Ekspozycja będzie ukazywać bogactwo zasobów naturalnych Parku i uświadamiać konieczność ich ochrony. Wystawa ma mieć charakter interaktywny z zastosowaniem najnowszych technologii.

Sam gmach muzeum będzie miał ponad 1,6 tys. mkw. Będzie to nowoczesny, częściowo przeszklony budynek z dwoma kondygnacjami. W płytach tworzących elewacje będą wycięte podświetlane sylwetki lecących ptaków, nawiązujące do charakteru obiektu.

We wnętrzu budynku znajdą się sale wystawowe, dydaktyczne i konferencyjne. Będzie też część biurowo-administracyjna. Część wystawiennicza zajmie około 55 proc. powierzchni budynku, który ma być przyjazny środowisku dzięki zastosowaniu ekologicznych rozwiązań technicznych.

Obiekt w kształcie prostokąta zostanie otoczony terenem rekreacyjnym z małą infrastrukturą. Przewidziano m.in: wykonanie drogi dojazdowej i miejsc postojowych dla autokarów i samochodów osobowych.

Sama budowa ma rozpocząć się jesienią tego roku i zakończyć w IV kwartale 2019 r. Potem przyjdzie czas na tworzenie muzealnych ekspozycji. Ośrodek ma być w pełni ukończony do wiosny 2021 r.

„Planujemy oddanie budynku do użytkowania 1 lipca 2021 r., czyli na jubileusz XX-lecia utworzenia Parku Narodowego +Ujście Warty+” – powiedział PAP Skudynowski.

Opisany projekt jest największą inwestycją w historii Parku Narodowego „Ujście Warty” - najmłodszego ze wszystkich w Polsce. Przedsięwzięcie zostało wycenione na prawi 23 mln zł i uzyskało prawie 13 mln zł dofinansowania z UE.

Park Narodowy "Ujście Warty" został utworzony w czerwcu 2001 r. i zajmuje 8074 ha. Położony jest przy zachodniej granicy Polski, w części Pradoliny Toruńsko-Eberswaldzkiej, zwanej Kotliną Gorzowską. Płaskie, rozległe obszary parku znajdują się w obrębie terasy niskiej rzeki Warty. Przepływająca przez środek parku Warta stanowi naturalną granicę między dwoma obszarami: Polderem Północnym oraz terenem zalewowym.

Krajobraz Parku to mozaika łąk, pastwisk, turzycowisk i trzcinowisk. Na jego obszarze zaobserwowano ponad 270 gatunków ptaków. Kilkanaście z nich figuruje w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt, np.: bączek, ohar, cyraneczka, mewa mała, kulik wielki.

Rozlewiska i łąki Parku Narodowego "Ujście Warty" to znaczące na mapie Europy miejsce dla ptaków - nie tylko w sezonie lęgowym, ale również w innych okresach: podczas pierzowiska, w trakcie migracji. Zatrzymują się tu liczne ptaki siewkowe, a jesienią nadwarciańskie łąki obejmują we władanie gęsi, których jest wówczas zwykle 60-80 tys. (a maksymalnie nawet 200 tys.).

Park ten należy do obszarów ujętych w Konwencji Ramsar mającej na celu ochronę obszarów wodno-błotnych o znaczeniu międzynarodowym, zwłaszcza jako środowisko życiowe ptaków wodnych i błotnych oraz jest Obszarem Natura 2000. (PAP)

autor: Marcin Rynkiewicz

mmd/ agz/ jjj/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024