Leki na białaczkę mogą zapobiec przerzutom czerniaka

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Stosowane w leczeniu białaczki lekarstwa mogą zapobiegać przerzutom najgroźniejszego nowotworu skóry – czerniaka – informuje pismo „Science Signaling”.

Liczba nowych przypadków czerniaka oraz spowodowanych przez niego zgonów wciąż rośnie. Główną przyczyną zgonów są w przypadku czerniaka przerzuty - zwłaszcza do płuc, wątroby, mózgu i kości. Mimo postępów w leczeniu przerzutów czerniaka, pięć lat przeżywa tylko 15 do 20 proc. pacjentów.

Zespół prof. Riny Plattner z University of Kentucky wykazał, że leki stosowane w leczeniu białaczki mogą zapobiegać przerzutom czerniaka.

Jak ustalili naukowcy, aktywacja sprzyjających nowotworom kinaz ABL ma związek z wydzielaniem przez czerniaka promujących powstawanie przerzutów katepsyn. Katepsyny to enzymy, które rozkładają białka zapewniające spójność guza – dzięki nim poszczególne komórki z łatwością odrywają się i krążą w krwioobiegu oraz układzie limfatycznym, trafiając do odległych od macierzystego guza miejsc.

Co więcej, okazało się, że aktywność kinaz ABL można zablokować za pomocą leków zaaprobowanych już przez amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA) do leczenia białaczki i stosowanych od dziesięcioleci przy niewielkich skutkach ubocznych. Jak potwierdziły eksperymenty na zwierzętach, w ten sposób blokowane jest wydzielanie katepsyn, a co za tym idzie – powstawanie przerzutów. (PAP)

autor: Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Wulkaniczna planeta zaskoczyła naukowców

  • Fot. Adobe Stock

    Sztuczna inteligencja coraz lepiej oszukuje

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera