Nauka dla Społeczeństwa

30.04.2024
PL EN
04.03.2018 aktualizacja 04.03.2018

Zielone otoczenie sprzyja rozwojowi mózgu

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Dzieci wychowujące się w pobliżu zieleni mają więcej neuronów w rejonach mózgu odpowiedzialnych za funkcjonowanie poznawcze – wynika z badania zamieszczonego w „Environmental Health Perspectives”.

Bliskość natury może pozytywnie wpływać na rozwój mózgu, bo umożliwia ćwiczenie różnych umiejętności, w tym kreatywnego myślenia i otwartości na doświadczenie. Stwarza też okazję do psychicznego odpoczynku - uważają badacze z Barcelona Institute for Global Health (Hiszpania) i University of California (USA).

Ponadto zielone tereny charakteryzują się mniejszym natężeniem hałasu oraz zanieczyszczenia powietrza i mogą wzbogacać naturalną florę bakteryjną człowieka.

W poprzednim badaniu naukowcy wykazali, że dzieci chodzące do szkół znajdujących się w pobliżu terenów zielonych lepiej wypadają w testach mierzących pojemność pamięci roboczej i zdolność do koncentracji.

Na podstawie wyników najnowszego badania specjaliści stwierdzili, że dzieci mieszkające w miejscach otoczonych zielenią posiadają więcej substancji szarej (skupisko ciał komórek nerwowych) i substancji białej (skupisko wypustek neuronalnych) w rejonach mózgu związanych z funkcjonowaniem poznawczym, co również przekłada się na osiąganie lepszych wyników w testach pamięci i uwagi.

"Jest to pierwsze badanie, które mierzy związek pomiędzy długotrwałą ekspozycją na zieleń a strukturą mózgu. Jego wyniki sugerują, że ekspozycja na zieleń we wczesnym okresie życia może wywoływać korzystne zmiany w strukturze mózgu" – komentuje dr Payam Dadvand, główny autor badania.

Więcej informacji na temat projektu można znaleźć po adresem: https://ehp.niehs.nih.gov/ehp1876/ (PAP)

ooo/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024