12.12.2018
PL EN
01.03.2018 aktualizacja 01.03.2018

O kreatywności językowej w komunikacji internetowej w marcu na Uniwersytecie Łódzkim

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Kreatywność językowa w internecie, portal społecznościowy jako narzędzie współczesnej komunikacji czy relacje między tekstem a obrazem w internecie – to niektóre z tematów ogólnopolskiej studencko-doktoranckiej konferencji naukowej, która w marcu odbędzie się w Łodzi.

Konferencja „Kreatywność językowa w komunikacji internetowej”, którą organizuje Koło Naukowe Językoznawców działające przy Zakładzie Współczesnego Języka Polskiego Uniwersytetu Łódzkiego, odbędzie się w dniach 20–21 marca na Wydziale Filologicznym UŁ.

Zdaniem opiekuna naukowego konferencji dr Katarzyny Burskiej internet to medium niezwykle zróżnicowane pod względem komunikacyjnym, będące nośnikiem rozmaitych treści i form przekazu. Internet to swoiste hipermedium – kompilacja tradycyjnych i zupełnie nowych sposobów komunikowania.

Podczas konferencji dyskusja nad językiem w internecie ma być osadzona w jednym, bogatym poznawczo kontekście, jakim jest kreatywność językowa — w jej wymiarze leksykalnym, składniowym, tekstologicznym i graficznym.

„Internet to ciekawe wyzwanie dla naukowców. Co chwila pojawia się coś nowego, więc nie brakuje materiału do badań – przynoszą go choćby portale internetowe, media społecznościowe, fora czy nowe formy reklamy. To w tej chwili medium najszersze, jeszcze do końca niezbadane i wymagające oglądu” – podkreśliła w rozmowie z PAP dr Burska.

Zdaniem organizatorów temat jest ważny także ze względu na charakter komunikacji internetowej, z definicji — ulotnej i fragmentarycznej, będącej zbiorem interesujących, ale okazjonalnych form przekazu.

„To w internecie często dostrzegalna jest kreatywność Polaków. Weźmy pod uwagę np. popularność memów internetowych – to nierzadko połączenia słów i obrazów, które pokazują pomysłowość autorów. Internauci tworzą też sami wiele nowych wyrazów, choćby na forach internetowych” – dodała badaczka.

Jak zapowiedziała, tematyka referatów koncentrować się ma wokół m.in. funkcji kreatywności językowej w internecie, nazw własnych funkcjonujących w sieci, portali społecznościowych jako narzędzi współczesnej komunikacji, marketingu, reklamy i PR w internecie czy relacji między tekstem a obrazem.

Konferencja będzie już trzecim spotkaniem dot. oryginalności słownej organizowanym na Uniwersytecie Łódzkim. Dwie poprzednie konferencje dotyczyły: kreatywności językowej w komunikowaniu się oraz kreatywności językowej w przestrzeni publicznej.

Szczegółowe informacje na temat konferencji znaleźć można na stronie http://filolog.uni.lodz.pl/kwjp/.

(PAP)

szu/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2018