12.12.2018
PL EN
02.03.2018 aktualizacja 02.03.2018

Białystok/ Ruszył nabór na międzynarodowe studia doktoranckie z bioinformatyki

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku rozpoczął w czwartek przyjmowanie chętnych na międzynarodowe studia doktoranckie z biostatystyki i bioinformatyki. To oferta dla młodych naukowców z całego świata zainteresowanych interpretacją danych medycznych z wykorzystaniem informatyki.

Uczelnia organizuje te interdyscyplinarne studia dzięki grantowi w wysokości 1,5 mln euro z Komisji Europejskiej z programu Horyzont 2020. 7,5 mln zł na ten cel przekazało także Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW).

Chętni mogą się zgłaszać do końca maja, studia ruszą jesienią. Uczelnia wyłoni 15 doktorantów. Każdy z nich może liczyć na 2,6 tys. euro miesięcznie. Projekt ImPRESS będzie trwał do 2023 r.

Rzecznik Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB) Marcin Tomkiel powiedział PAP w czwartek, że już zgłaszają się zainteresowani studiami. Najwięcej pytań dotyczy szczegółów związanych z kryteriami naboru.

O przyjęcie na studia mogą się także starać Polacy, ale tylko ci, którzy przez ostatnie trzy lata mieszkali i pracowali za granicą. Już wcześniej uczelnia podkreślała, że być międzynarodowe studia doktoranckie mogłyby być okazją dla takich osób na powrót do kraju.

Władze UMB zapowiadały wcześniej, że największe szanse na przyjęcie na studia mają ci młodzi naukowcy, którzy już prowadzą swoje indywidualne projekty badawcze. Jak mówił PAP prorektor uczelni ds. nauki prof. Marcin Moniuszko, tematy mają dotyczyć szukania nowych wskaźników wczesnego wykrywania chorób cywilizacyjnych takich jak nowotwory, cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe, metaboliczne, neurodegeneracyjne.

Doktoranci będą uczyć się interpretować dane medyczne uzyskane ze szczegółowych badań na poziomie genomu, białek, metabolitów. Uczelnia podkreśla, że wciąż mało jest specjalistów, którzy potrafią to robić. Wyniki badań konkretnych pacjentów pomogą dobierać im indywidualne leczenie. (PAP)

autor: Izabela Próchnicka

kow/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2018