Olej rybny przyjmowany w ciąży zmniejsza ryzyko alergii u dziecka

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Przyjmowana przez matkę codziennie podczas ciąży i pierwszych miesięcy karmienia piersią kapsułka oleju rybnego zmniejsza ryzyko alergii pokarmowych u dziecka – informuje pismo „PLOS Medicine”.

Naukowcy z Imperial College London przeprowadzili analizę 19 wcześniejszych badań dotyczących wpływu oleju rybiego na ciążę i obejmujących w sumie 15000 osób. Jak się okazało, u dzieci kobiet, które przyjmowały suplementy oleju rybnego w pierwszym roku życia o 30 proc. rzadziej pojawiało się uczulenie na jajka.

Z kolei przyjmowanie w czasie ciąży probiotycznych suplementów wiązało się ze zmniejszeniem o 22 proc. ryzyka wyprysku (egzema) u dzieci w wieku do trzech lat. Nie znaleziono natomiast dowodów, aby unikanie pokarmów takich jak orzechy, produkty mleczne czy jajka podczas ciąży miało wpływ na ryzyko alergii u dzieci. Także spożycie owoców, warzyw i witamin nie wydawało się mieć wpływu na wystąpienie alergii.

Olej rybny (tran) zawiera kwasy tłuszczowe omega 3, mające działanie przeciwzapalne. Te same kwasy zawiera także mięso.

Zdaniem ekspertów niezbędne są dalsze, dłużej trwające badania na większej grupie dzieci, jednak już widać, że dieta w czasie ciąży może wpływać na występowanie alergii we wczesnym okresie życia.

Być może zmienione zostaną zalecenia dotyczące ciąży. Obecnie kobietom w ciąży nie zaleca się spożywania więcej niż dwóch porcji tłustych ryb tygodniowo – ze względu na wysoki poziom rtęci w niektórych z nich. Nie zaleca się także mięsa rekinów, mieczników czy marlinów.

Wielka Brytania należy do krajów, w których alergie występują najczęściej i problem ten narasta. Jedno na 20 dzieci ma alergię pokarmową (na przykład na orzechy, jaja, mleko czy pszenicę).

Układ odpornościowy osób uczulonych działa nieprawidłowo i reaguje nadmiernie na nieszkodliwe substancje - na przykład pokarmy. Objawy alergii to między innymi wysypka, obrzęki, wymioty oraz świszczący oddech.(PAP)

autor: Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Pięć wybitnych badaczek wyróżnionych w konkursie For Women in Science International Awards 2024

  • Fot. Adobe Stock

    W laboratorium zasymulowano warunki z dna oceanu Enceladusa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera