23.04.2019
PL EN
11.03.2018 aktualizacja 12.03.2018

Zanieczyszczone powietrze powoduje zmiany w mózgach dzieci

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Ekspozycja na zanieczyszczone powietrze w okresie prenatalnym ma związek z powstawaniem nieprawidłowości rozwoju mózgu, które mogą przyczyniać się do gorszej sprawności umysłowej u dzieci w wieku szkolnym - informuje pismo "Biological Psychiatry".

Hiszpańsko-holenderski zespół naukowców z ISGlobal (Instytutu Zdrowia Globalnego w Barcelonie) i Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie ustalił, że ekspozycja na pył zawieszony jest związana ze zmniejszeniem grubości kory mózgowej w kilku obszarach.

Te defekty przyczyniają się do problemów z kontrolowaniem przez dzieci swojego zachowania oraz skłonnością do zachowań impulsywnych, a co za tym idzie do większej skłonności do uzależnień, problemów w nauce i ADHD.

Do badań prowadzonych w Holandii rekrutowano 783 kobiety w ciąży i zbierano dane dotyczące rozwoju płodu, a później dziecka. Dane te były porównywane z informacjami dotyczącymi poziomu m.in. pyłów zawieszonych i dwutlenku azotu we wdychanym powietrzu.

Gdy dzieci uczestniczek miały od 6 do 10 lat, obrazowanie mózgu wykazało, że obecność zanieczyszczeń w powietrzu wdychanym przez matki przekładała się na większe ryzyko występowania nieprawidłowości w grubości kory mózgu u dzieci.

Autorzy podkreślają, że poziom pyłu zawieszonego i dwutlenku azotu w miejscach zamieszkania badanych kobiet i ich potomstwa nie przekraczał normy uważanej w Unii Europejskiej za bezpieczną. Jedynie 0,5 proc. uczestniczek miało do czynienia z powietrzem uważanym za niebezpieczne dla zdrowia.

W okresie prenatalnym mózg jest szczególnie wrażliwy, gdyż nie wykształcił jeszcze mechanizmów ochrony i pozbywania się toksyn pochodzących ze środowiska. Okazuje się, że poziom zanieczyszczeń uważany za bezpieczny może tak naprawdę powodować permanentne uszkodzenia mózgu - podsumowuje autorka analizy dr Monica Guxens.(PAP)

koc/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019