13.12.2018
PL EN
11.03.2018 aktualizacja 11.03.2018

Witamina D może zapobiegać niewydolności serca po zawale

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Nowe badania wyjaśniły, w jaki sposób witamina D zapobiega pozawałowym zmianom prowadzącym do niewydolności krążenia – informuje pismo „Heart Lung and Circulation”.

Prof. James Chong i jego koledzy z Westmead Institute for Medical Research przeprowadzili badania na myszach, aby zbadać wpływ na ich uszkodzone serce 1,25-dihydroksycholekalcyferolu (1,25 D)– aktywnej formy witaminy D.

Do zawału serca dochodzi, gdy zostaje zablokowany dopływ krwi do serca i jego tkanki ulegają uszkodzeniu. W przebiegu reakcji zapalnej komórki tkanki łącznej – fibroblasty cCFU-Fs zastępują zniszczoną tkankę mięśniową tkanką bliznowatą, opartą na włóknistym białku - kolagenie. Niestety, blizna zmniejsza zdolność serca do skutecznego pompowania krwi, co może prowadzić do niewydolności serca.

Dzięki hamującej działanie cCFU-Fs witaminie D nie dochodzi do nadmiernego bliznowacenia oraz ścieńczenia tkanek serca, co może obniżać ryzyko wystąpienia niewydolności serca.

Niewydolność serca to sytuacja, w której nie jest ono w stanie pompować ilości krwi wystarczającej do zaspokojenia potrzeb organizmu. Zagrażająca życiu niewydolność serca dotyczy około 23 milionów osób na całym świecie. Możliwe, że witamina D mogłaby być tanim i skutecznym dodatkiem do terapii obecnie stosowanych po zawale.(PAP)

autor: Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2018