26.05.2020
PL EN
09.03.2018 aktualizacja 09.03.2018

Łódź/ Rusza 43. Yapa - ogólnopolski studencki przegląd piosenki turystycznej

fotolia fotolia

Blisko 40 zespołów wystąpi na rozpoczynającym się w piątek w Łodzi 43. Ogólnopolskim Studenckim Przeglądzie Piosenki Turystycznej Yapa. Muzyków będzie można wysłuchać podczas czterech koncertów. Imprezę, która potrwa do niedzieli, zakończy występ laureatów przeglądu.

Organizowany niemal bez przerwy od 1974 r. przegląd piosenki turystycznej, muzyki folkowej i poezji śpiewanej jest największą tego typu imprezą w kraju. Co roku skupia liczne grono miłośników tych nurtów muzycznych, którzy przyjeżdżają do Łodzi nie tylko słuchać koncertów, ale również, aby wspólnie z artystami występującymi na scenie, grać i śpiewać.

Jak informuje rzecznik prasowy Yapy Marcin Trojanowski, w tym roku na łódzkiej scenie zaprezentuje się blisko 40 zespołów. Do Łodzi postanowiły wrócić legendy piosenki turystycznej. Jedną z nich jest Paweł Orkisz – interpretator twórczości Bułata Okudżawy, Jaromira Nohavicy czy Leonarda Cohena. Orkisz jest również autorem i kompozytorem niezliczonych przebojów, które na stałe zagościły w turystycznych i żeglarskich śpiewnikach.

Kolejnym powrotem będzie występ toruńskiej grupy Wszystkiego Najlepszego, która w Łodzi debiutowała w 1988 roku. Gratką dla młodszej widowni będzie koncert formacji na wpół kabaretowej, czyli Sekcji Muzycznej Kołłątajowskiej Kuźni Prawdziwych Mężczyzn, znanej m.in. z występów na Mazurskiej Nocy Kabaretowej czy przeglądzie PAKA. "Sekcja" zajęła pierwsze miejsce na Yapie w 2014 roku.

"Warto również zwrócić uwagę na występ Michała Łanuszki, który nie prezentował się jeszcze na łódzkiej scenie. Jego twórczość to poezja śpiewana z górnej półki. Debiutował 16 lat temu, wydał kilka płyt, w tym jedną z piosenkami Cohena w nowych polskich tłumaczeniach" - mówi Trojanowski.

Na Yapie swoje 15 lecie obchodzić będzie zespół Cisza Jak Ta, który to w Łodzi stawiał swoje pierwsze kroki. Teraz ich koncerty można liczyć w setkach, a na koncie mają 8 albumów. Wśród "yapowych" artystów znajdą się również takie zespoły jak Nijak, Oreada czy łódzka grupa Zakaz Wyprzedzania.

Trojanowski zwrócił uwagę, że od tego roku studencka Yapa ma "nowy dom". Jest nim Zatoka Sportu – nowoczesna hala sportowa Politechniki Łódzkiej.

Tegoroczny, 43. Ogólnopolski Studencki Przegląd Piosenki Turystycznej Yapa odbędzie się w dniach 9-11 marca. Znane są już gwiazdy, które w nim wystąpią. (PAP)

autor: Jacek Walczak

jaw/ agz/

Copyright © Fundacja PAP 2020