21.04.2019
PL EN
19.03.2018 aktualizacja 19.03.2018

Prawie 3,8 mln zł dofinansowania z NCBR dla łomżyńskiej uczelni

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Prawie 3,8 mln zł dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na rozwój kompetencji kadr i studentów otrzyma Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży (Podlaskie). W poniedziałek symboliczny czek przekazali władzom uczelni doradcy ministra nauki.

Łomżyńska uczelnia znalazła się w gronie 100 mniejszych, regionalnych uczelni, które dostaną pieniądze w ramach konkursu na tzw. Zintegrowane Programy Uczelni. Konkurs zorganizowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) za pośrednictwem swojej agencji wykonawczej - Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Doradca ministra nauki i szkolnictwa wyższego Stanisław Derehajło powiedział w poniedziałek, że programy te wspierają kadry i studentów, służą także rozwojowi regionu. Przypomniał, że w konkursie rozdysponowano ok. 500 mln zł w całym kraju.

Łomżyńska uczelnia chce w ramach projektu stawiać na bardziej praktyczne aspekty kształcenia. Prorektor Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości dr Sylwia Chojnowska poinformowała, że projekt będzie realizowany na dwóch wydziałach: nauk społecznych i humanistycznych oraz na wydziale informatyki i nauk o żywności, łącznie na ośmiu kierunków studiów - zarówno na studiach dziennych, jak i zaocznych.

"Zmodyfikujemy programy kształcenia w taki sposób, żeby były jeszcze bardziej praktyczne. Planujemy w miejsce takich przedmiotów typowo teoretycznych, czyli wykładów wprowadzić więcej laboratoriów, ćwiczeń i warsztatów" - mówiła prorektor.

Dodała, że aby dać studentom więcej szans na praktykę, zostanie zmodyfikowana infrastruktura uczelni. Powstanie np. sala sądowa czy też sala, gdzie studenci - przyszli pracownicy socjalni - będą się mogli uczyć technik samoobrony. Planowane są też różne warsztaty, po ukończeniu których studenci będą mogli zdobywać potrzebne im certyfikaty. Jak przekonywała prorektor, mają być dzięki temu bardziej atrakcyjni na rynku pracy.

"Cieszymy się, że te środki otrzymaliśmy. To rzeczywiście jest taki duży impuls (…) dla dalszego rozwoju uczelni, ale też obiecujemy, że będą te środki bardzo dobrze wykorzystane" – deklarował rektor dr hab. Dariusz Surowik. Dodał, że zajęcia będą mogły być prowadzone w mniejszych grupach, a nawet czasem w systemie jeden student - jeden wykładowca, zaplanowano także wizyty studyjne u pracodawców.

Projekt na łomżyńskiej uczelni ruszy w październiku 2018 r. i potrwa do końca września 2022 r.

Na łomżyńskiej PWSIiP studiuje obecnie nieco ponad 1,7 tys. studentów.

PAP - Nauka w Polsce

autor: Izabela Próchnicka

kow/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019