23.02.2020
PL EN
21.03.2018 aktualizacja 21.03.2018

Staże rotacyjne proponuje najlepszym studentom Klaster Obróbki Metali

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Staże rotacyjne - czyli w kilku firmach, by zdobyć więcej różnych doświadczeń - proponują studentom przedsiębiorstwa z podlaskiego Klastra Obróbki Metali. We wtorek mogli się z tym zapoznać uczestnicy Targów Praktyk i Staży na Politechnice Białostockiej.

Klaster Obróbki Metali ma status "Krajowego Klastra Kluczowego". Skupia łącznie ok. 60 firm, w tym czołowe firmy w regionie, które działają w branży metalowo-maszynowej, uczelnie, instytucje otoczenia biznesu, samorządy.

Płatne, wakacyjne, kilkumiesięczne staże studenci będą mogli odbyć w kilku firmach klastra, a nie w jednej. "Każdy ze studentów spędzi po jednym miesiącu w każdej z firm, mając niecodzienną możliwość poznania branży i rynku pracy w regionie" - podkreśla Urszula Wdziękońska z Klastra Obróbki Metali. Studenci mają dzięki temu okazję poznać różne procesy technologiczne, różne systemy organizacji firm, "szerzej" spojrzeć na branżę.

O takie staże w dużych firmach, takich jak np. SaMASZ (producent maszyn rolniczych i komunalnych i pługów śnieżnych), Metal-Fach (maszyny rolnicze) czy Ferrox (branża energetyki cieplnej) mogą się starać studenci kończący studia (inżynierskie i magisterskie) z zarządzania i inżynierii produkcji, mechaniki, elektrotechniki, ciepłownictwa i techniki grzewczej. Do 15 maja, wybranych będzie łącznie około dziesięciu stażystów do trzech firm, którzy najlepiej wypadną w rozmowach kwalifikacyjnych. Każdy z nich dostanie po 1,8 tys. zł brutto miesięcznie.

Firmy, które szukają pracowników o konkretnych kwalifikacjach liczą na to, że najlepszym będą mogły zaproponować współpracę po stażu.

Już w trakcie targów do odbycia staży rotacyjnych zgłosiło się kilkudziesięciu chętnych - poinformowała PAP Urszula Wdziękońska. Dodała, że ostateczna liczba uczestników może być większa i będzie zależała od tego, ile osób zgłosi się w ramach rekrutacji.

Najlepszych stażystów szuka także (nabór do 4 kwietnia) na wakacyjne staże należąca również do Klastra Obróbki Metali firma ChM, która produkuje różne implanty medyczne. Firma szuka studentów kończących studia - lub absolwentów - kierunków mechanicznych, biotechnologicznych, bioinżynieryjnych, ale też studentów chemii, fizyki czy informatyki. Najlepsi będą wybrani w teście kompetencyjnym i rozmowie kwalifikacyjnej. Stażyści będą mogli np. poznać pracę na nowoczesnych obrabiarkach sterowanych numerycznie (CNC), w dziale naukowym czy badawczo-rozwojowym.

Politechnika Białostocka jest największą publiczną uczelnią techniczną w Podlaskiem. Targi Praktyk i Staży organizuje cyklicznie, by przybliżać studentom pracodawców, a firmom pomagać szukać przyszłych pracowników. "Pracodawcy są zainteresowani zatrudnianiem zmotywowanych pracowników, z wykształceniem zgodnym z profilem ich branży" - podkreśla Barbary Żak z Biura Karier Politechniki Białostockiej.

W obecnej edycji targów wzięło udział ok. 30 wystawców, na październik zaplanowano na uczelni targi pracy.(PAP)

autor: Izabela Próchnicka

edytor: Jacek Ensztein

kow/

Copyright © Fundacja PAP 2020