Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
27.03.2018 aktualizacja 27.03.2018

Gowin o obniżonym pensum dla pracowników dydaktycznych

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Fot. PAP/Jakub Kamiński 19.03.2018 Minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Fot. PAP/Jakub Kamiński 19.03.2018

Maksymalne pensum na poziomie 540 godzin, a nie jak wcześniej zakładano - 360 godzin dla części pracowników dydaktycznych przewiduje projekt ustawy o szkolnictwie wyższym zaakceptowany przez rząd - powiedział we wtorek szef resortu nauki Jarosław Gowin.

W styczniu Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) zapowiedziało, że obniży pensum dydaktyczne dla wszystkich pracowników dydaktycznych uczelni z 540 do 360 godzin dydaktycznych. Tymczasem w projekcie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym przyjętym w ubiegłym tygodniu przez rząd częściowo wycofano się z tego pomysłu - pensum lektorów i instruktorów wynosić ma maksymalnie 540 godzin dydaktycznych.

"Od początku mówiliśmy, że określimy tylko maksymalną wysokość pensum. Dla pracowników dydaktycznych to będzie 240 godzin. Natomiast dla określonych grup, czyli dla lektorów albo instruktorów - w praktyce chodzi o instruktorów wuefu, chcemy zachować rzeczywiście dotychczasowe rozwiązanie, czyli 540 godzin. Skonsultowaliśmy to ze środowiskiem akademickim" - powiedział zapytany przez PAP we wtorek o zmiany w treści projektu ustawy wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Wiceminister nauki Piotr Müller dodał, że to właśnie lektorzy i instruktorzy są grupą, która zostanie objęta największymi podwyżkami od stycznia 2019 r., które resort nauki zapowiedział we wtorek. Obecnie wynagrodzenie minimalne w tej grupie wynosi 2375 zł. Od nowego roku będzie to 3205 zł.

"Tu zachowujemy ich udział, jeżeli chodzi o pensum aktualne, które i tak jest mniejsze niż np. nauczycieli w oświacie, a oni bardzo często pełną podobną funkcję w uczelni - ktoś jest np. wuefistą. To nie jest klasyczny nauczyciel akademicki: w sensie wykładowca na sali, natomiast pełni podobną rolę jak wuefista w szkole" - dodał.

Według obecnych przepisów ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym roczny wymiar zajęć dydaktycznych dla pracowników dydaktycznych zatrudnionych na stanowiskach lektorów i instruktorów lub równorzędnych wynosi od 300 do 540 godzin dydaktycznych; dla pracowników dydaktycznych od 240 do 360 godzin dydaktycznych, a dla pracowników naukowo-dydaktycznych – od 120 do 240 godzin.

W najnowszej wersji projektu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym zwanej Ustawą 2.0 roczny wymiar zajęć dydaktycznych wynieść ma do 240 godzin dydaktycznych dla pracownika badawczo-dydaktycznego; do 360 godzin dydaktycznych - dla pracownika dydaktycznego i do 540 godzin - dla pracownika dydaktycznego zatrudnionego na stanowisku lektora lub instruktora.

PAP - Nauka w Polsce

Autorzy: Szymon Zdziebłowski, Ludwika Tomala

szz/ lt/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024