06.07.2020
PL EN
05.04.2018 aktualizacja 06.04.2018

Studenci zbadają promieniowanie UV; pomoże im LUSTRO

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Studenci Politechniki Warszawskiej, za pomocą autorskiego eksperymentu LUSTRO, z niespotykaną dokładnością zbadają rozkład promieniowania UV w różnych warstwach atmosfery. Pomysł realizują w ramach międzynarodowego programu REXUS/BEXUS, organizowanego m.in. przez ESA.

Niemiecko-szwedzki program studencki REXUS/BEXUS, współorganizowany przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA), jest skierowany do studentów z całej Europy, którzy chcą rozwijać technologie i badania wykorzystujące balony stratosferyczne i rakiety.

Studenci Politechniki Warszawskiej - w ramach tego programu - pracują nad stworzeniem układu czujników i obracających się luster. Według ich planu gotowy system o nazwie LUSTRO zostanie wyniesiony za pomocą balonu stratosferycznego na wysokość ok. 25–33 km i pozostanie tam przez kilka godzin - informuje Politechnika Warszawska w komunikacie na swojej stronie internetowej.

Podczas lotu dwa peryskopy będą zbierać dane o intensywności promieniowania UV. "Dane te zostaną zapisane na karcie pamięci oraz częściowo wysłane radiowo do stacji naziemnej, aby potem móc przeanalizować je pod kątem zmian w trakcie lotu przez atmosferę. Chcemy sprawdzić, co dzieje się z promieniowaniem, gdy zmienia się np. gęstość atmosfery czy pojawiają się chmury. Szczególnie interesują nas właśnie chmury i ich wpływ na intensywność promieniowania" - wyjaśnia koordynator projektu Aleksander Masłowski, cytowany w komunikacie.

Badania stratosfery pod kątem intensywności promieniowania UV prowadzi się przede wszystkim z kosmosu, za pomocą satelitów - oraz z ziemi, z wykorzystaniem czujników. Istnieją także modele rozkładu tego promieniowania, oparte na latach pomiarów i doświadczeń. Użycie balonu stratosferycznego do sprawdzenia intensywności promieniowania ultrafioletowego samo w sobie też nie jest nowością. Studenci PW planują jednak rozszerzyć zakres takich badań.

"Do działania popycha nas ciekawość i chęć uzupełnienia istniejących modeli naukowych. Interesuje nas, czy rzeczywiście wszystko wygląda tak, jak one wskazują. Chcemy się przekonać, czy w sprawie promieniowania nie dzieje się w atmosferze coś jeszcze ciekawszego, niż myślimy" – zaznacza Aleksander Masłowski.

Dzięki projektowi studenci mogą poznać pełniejszy obraz rozkładu promieniowania UV, a co za tym idzie – uzyskać bardzo dokładną i użyteczną wiedzę na temat warunków, w których przebywanie na słońcu jest dla ludzi szczególnie niebezpieczne.

LUSTRO (Light-and Ultraviolet Strato-and Tropospheric Radiation Observer) to czwarty projekt realizowany w ramach programu REXUS/BEXUS przez członków Sekcji Balonowej Studenckiego Koła Astronautycznego działającego przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa PW.

Na razie zespół z PW przeszedł pomyślnie wstępną fazę projektowania (Preliminary Design Review) i szykuje się do prezentacji projektu przed ekspertami z programu REXUS/BEXUS. Drużyna była już na dwóch wyjazdowych etapach: eliminacjach podczas Selection Workshop w ESTEC w Noordwijk w Holandii oraz tygodniu szkoleniowym połączonym z analizą projektu przez specjalistów z ESA w Szwecji. "Obecnie przygotowujemy się do stworzenia prototypu i równocześnie szukamy sponsorów zainteresowanych wsparciem tego, co robimy" – mówi członkini zespołu Justyna Wiśniewska.

Lot balonu z eksperymentem LUSTRO (a także kilkoma eksperymentami innych zespołów) planowany jest na jesień 2018 roku. Potem przyjdzie czas na dokonywanie analiz. "Pierwszym dużym sukcesem będzie dla nas złożenie konstrukcji i przekonanie się, że działa, drugim – sam lot, a takim ostatecznym to, jak po podsumowaniu badania usiądziemy, ochłoniemy i stwierdzimy, że wszystko się udało i to była fajna przygoda" – mówi Justyna Wiśniewska.

Szczegółowe informacje na temat projektu są dostępne na stronie: https://www.pw.edu.pl/Badania-i-nauka/Badania-Innowacje-Technologie-BIT-PW/Wiedziec-wiecej-o-promieniowaniu-UV-projekt-LUSTRO

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020