24.05.2019
PL EN
05.04.2018 aktualizacja 05.04.2018

Ostatnia książka Sacksa

Bohaterowie naukowi - Darwin, Freud i wielu innych, a do tego kolejna porcja opowieści o pacjentach i relacja z własnych doświadczeń. Znajdziemy je w ostatniej książce zmarłego w 2015 r. Olivera Sacksa pt. "Rzeka świadomości".

"Rzeka świadomości", ostatnia książka Olivera Sacksa, po raz kolejny prezentuje pasję, z jaką autor podchodził do różnych aspektów ludzkiego życia - ewolucji, twórczości, pamięci, czasu, świadomości i doświadczenia. Zarys tej książki Sacks nakreślił na dwa tygodnie przed śmiercią, w 2015 r. Do przygotowania publikacji zobowiązał trójkę współpracowników: Kate Edgar, Daniela Franka i Billa Hayesa.

Osoby te piszą we wstępie, że jednym z głównych katalizatorów powstania tej książki było zaproszenie, które w 1991 r. Sacks otrzymał od holenderskiego reżysera filmowego. Chodziło o udział w dokumentalnej serii telewizyjnej pt. "A glorious Accident". W ostatnim odcinku sześciu znakomitych naukowców: fizyk Freeman Dyson, biolog Rupert Sheldrake, paleontolog Stephen Jay Gould, historyk Stephen Toulmin, filozof Daniel Dennett - i właśnie Sacks - miało wspólnie omawiać kilka najbardziej interesujących kwestii, jakie napotyka nauka: pochodzenie życia, sens ewolucji, naturę świadomości. W trakcie ożywionej dyskusji jedno było jasne: Sacks potrafił płynnie poruszać się w każdej z tych dyscyplin. Jego wiedza nie ograniczała się do neurologii czy medycyny - pasjonowały go problemy, idee i pytania wszystkich nauk.

"Rzeka świadomości" to dowód na tę jego wszechstronność. W pierwszej części książki Sacks robi bowiem "przegląd" różnych teorii, poruszając tematy od ewolucji, przez botanikę, chemię, neurologię, po sztuki plastyczne. Przywołuje też naukowych bohaterów, m.in. Karola Darwina, Zygmunta Freuda czy Williama Jamesa.

Olivera Sacksa, u którego naukowa dociekliwość szła w parze z talentem do snucia pasjonujących opowieści, czytelnicy lubią za książki o niezwykłych przypadkach neurologicznych, które dziś są już znanymi zaburzeniami, takimi jak autyzm, zespół Tourette’a, ślepota twarzy, zespół sawanta. Dlatego wielbiciele Sacksa z większą przyjemnością przeczytają zapewne drugą część książki, w której odnajdą opowieści o pacjentach, a także osobiste doświadczenia i obserwacje psychiatry. W charakterystycznym dla siebie, wartkim stylu znajduje on preteksty, aby rozważać kwestie dotyczące ekspresji twórczego ja, przesłyszeń czy powstawania fałszywych wspomnień.

Olivier Sacks (1933-2015) był światowej sławy neurologiem, autorem kilkunastu bestsellerowych książek, m.in. Muzykofilia; Mężczyzna, który pomylił żonę z kapeluszem; Przebudzenia; Antropolog na Marsie. Z pochodzenia Brytyjczyk, niemal całe życie mieszkał w Nowym Jorku, gdzie wykładał neurologię i psychiatrię na Uniwersytecie Columbia.

"Rzeka świadomości" ukazała się nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka, w przekładzie Jerzego Łozińskiego.

PAP - Nauka w Polsce

zan/ ekr/

Zapisz się na newsletter
Copyright © Fundacja PAP 2019