Nauka dla Społeczeństwa

06.05.2024
PL EN
13.04.2018 aktualizacja 13.04.2018

Lublin/ Na KUL upamiętniono Zytę Gilowską

Rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński (L), minister finansów Teresa Czerwińska (C) oraz prezes zarządu WFOŚiGW, syn Zyty Gilowskiej Paweł Gilowski (P) podczas uroczystego nadania sali 114 imienia prof. Zyty Gilowskiej, 12bm. w Centrum Transferu Wiedzy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Fot. PAP/Tomasz Koryszko 12.04.2018 Rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński (L), minister finansów Teresa Czerwińska (C) oraz prezes zarządu WFOŚiGW, syn Zyty Gilowskiej Paweł Gilowski (P) podczas uroczystego nadania sali 114 imienia prof. Zyty Gilowskiej, 12bm. w Centrum Transferu Wiedzy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Fot. PAP/Tomasz Koryszko 12.04.2018

Jednej z auli Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego nadano w czwartek imię Zyty Gilowskiej, byłej wicepremier zmarłej w 2016 r. Prof. Zyta Gilowska, specjalistka w dziedzinie finansów publicznych, wykładała na KUL przez przeszło 30 lat.

Przed aulą w gmachu Centrum Transferu Wiedzy KUL odsłonięta została też tablica poświęcona Zycie Gilowskiej.

Minister finansów Teresa Czerwińska, która uczestniczyła w uroczystości podkreśliła, że Zyta Gilowska, była niezwykłą osobą, która potrafiła „jednym krokiem przejść z uczelni do polityki i zawojować świat polityczny”.

„Pani prof. Zyta Gilowska podjęła trud naprawy finansów publicznych. Podjęła ten trud, bez którego te wszystkie działania, które dzisiaj prowadzimy, również nie mogłyby być realizowane. Cechowała się szczególną odwagą. Podejmowała decyzje nietuzinkowe. Jej pomysły, jej rozwiązania do dzisiaj skutkują bardzo dobrymi owocami” – podkreśliła Czerwińska.

Odczytano też list od prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który podkreślił, że Zyta Gilowska „żyła przyszłością i dla przyszłości, pragnęła zmieniać Polskę i robiła wszystko, co w jej mocy, by nasza ojczyzna mogła się unowocześniać i rozwijać”.

„Nie zawsze się z nią zgadzałem. Na przykład nie podzielałem jej idealizującego władzę lokalną entuzjazmu dla samorządu, uważając, że toczą go te same choroby, co cały organizm Rzeczypospolitej. Natomiast zawsze byłem pod wrażeniem jej pracowitości energii, wigoru. (…) Bardzo ją ceniłem i niezmiernie żałowałem, że choroba uniemożliwiła jej powrót do czynnej bieżącej polityki” – napisał Kaczyński.

Zyta Gilowska zmarła 5 kwietnia 2016 r., w wieku 66 lat. Pełniła funkcje wicepremiera i ministra finansów w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego (2006-2007). Wcześniej była ważnym politykiem Platformy Obywatelskiej, pełniła funkcję wiceprzewodniczącej PO, z partii tej odeszła w maju 2005 r.

Z nominacji prezydenta Lecha Kaczyńskiego była członkiem Rady Polityki Pieniężnej. Zasiadała w Sejmie IV oraz VI kadencji. W latach 1992-1998 była delegatem Polski do Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy.

Gilowska była absolwentką Wydziału Ekonomii Politycznej Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestniczyła w wydarzeniach marcowych, usunięto ją z uczelni w marcu 1968 r. i ponownie przyjęto na studia pod koniec czerwca 1968 r. Pracę na KUL rozpoczęła w 1985 r. Przez dwie kadencje, w latach 1996-1998 oraz 2008-2011, sprawowała funkcję dyrektora Instytutu Ekonomii tej uczelni. Od 1994 r kierowała Katedrą Finansów Publicznych KUL. Była autorką ponad 200 publikacji z tego zakresu. 

PAP - Nauka w Polsce

Autorzy: Zbigniew Kopeć, Renata Chrzanowska

kop/ ren/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024