25.03.2019
PL EN
13.04.2018 aktualizacja 13.04.2018

XXII Konkurs Politechniki Koszalińskiej „Bieg po indeks” rozstrzygnięty

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Rafał Wolniak, uczeń klasy maturalnej Gdańskiego Liceum Autonomicznego, wygrał XXII Konkurs Politechniki Koszalińskiej „Bieg po indeks”. W nagrodę otrzymał 1000 zł i upominki, a gdyby zdecydował się na studiowanie na PK, uzyskałby stypendium w wysokości 3000 zł.

Konkurs „Bieg po indeks” skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, którzy przed maturą chcą sprawdzić swoją wiedzę z matematyki, fizyki czy informatyki. W etapie finałowym konkursu, który odbył się 6 kwietnia, wzięło udział ponad 200 uczniów z województw północnej Polski. Wyłonionych zostało 37 laureatów, którzy na konkursowym egzaminie przekroczyli próg 50 proc.

Pierwsze miejsce z wynikiem 92 proc. zdobył Rafał Wolniak, uczeń klasy maturalnej gdańskiego Liceum Autonomicznego. W piątek w Sali Senatu Politechniki Koszalińskiej, wraz z innymi laureatami, odbierał nagrody i gratulacje od organizatorów.

„To był jeden z wielu konkursów, w których brałem udział. Traktuję to jako rywalizację z innymi, dobrą okazję by się wykazać, uzyskać dobry wynik i zdobyć nagrodę. W konkursie wybrałem zadania wyłącznie z matematyki. Jak się okazało, dobrze zrobiłem. Myślę, że podobne zadania mogą pojawić się na maturze, tak więc skorzystałem z możliwości sprawdzenia swoich umiejętności przed tym egzaminem” – powiedział PAP zwycięzca konkursu, który swą edukacyjną przyszłość wiąże jednak z Politechniką Gdańską, z kierunkiem informatycznym na tej uczelni.

Drugie miejsce w konkursie zajął Marceli Sokólski z I LO im. St. Dubois w Koszalinie, a trzecie – Maciej Warmbier z Gdańskiego Liceum Autonomicznego. Otrzymali nagrody pieniężne w wysokości: 750 zł i 500 zł. Na tę samą gratyfikację mogli liczyć ich nauczyciele, pod których kierunkiem przygotowywali się do konkursu. Dodatkowo wszyscy otrzymali upominki.

Nagrodzone zostały też trzy szkoły. Tu liczyła się suma trzech najwyżej punktowanych wyników uzyskanych przez uczniów danej szkoły w finale. Pierwsze miejsce zajęło Gdańskie Liceum Autonomiczne, drugie – I LO im. St. Dubois w Koszalinie, a trzecie – II LO im. Wł. Broniewskiego w Koszalinie. Szkoły dostały drukarki 3D.

Dodatkowo laureaci z trzema najwyższymi wynikami, którzy zdecydują się na pojęcie nauki na PK, otrzymają stypendia w pierwszym semestrze w wysokości: 3000 zł, 2500 zł i 2000 zł.

Właśnie na to, że chociaż część z laureatów konkursu zdecyduje się na studia na Politechnice Koszalińskiej liczy jej rektor prof. dr hab. Inż. Tadeusz Bohdal. „My chcemy mieć tych najlepszych” – mówił na uroczystości wręczenia nagród, podkreślając, że o maturę laureatów konkursu jest spokojny.

Konkursowy finał to był egzamin maturalny na poziomie rozszerzonym z matematyki, informatyki i fizyki. Czas trwania, taki jak na maturze – 120 minut. Młodzież musiała wybrać 5 z 15 zadań, np.: 2 zadania z matematyki, 2 z fizyki i 1 z informatyki albo tylko z matematyki czy fizyki.

Tegoroczna edycja Konkursu „Bieg po indeks” jest 22. organizowaną na przestrzeni 30 lat przez Politechnikę Koszalińską, która w tym roku obchodzi swoje 50-lecie. Od trzech lat przedsięwzięcie jest realizowane we współpracy z miastem Koszalin. W tym roku na nagrody indywidualne dla uczniów i nauczycieli oraz dla szkół zarezerwowano w miejskim budżecie 15 tys. zł.

Na zgłoszenia do „Biegu po indeks” szkoły miały czas do 16 lutego. Tak, jak w poprzednich latach, konkurs realizowany był w trzech etapach. Pierwszy i drugi jest e-learningowy. W pierwszym etapie młodzież pod opieką nauczycieli rozwiązuje zadania dostępne na stronie konkursu. W drugim etapie uczniowie mają do dyspozycji 15 zadań testowych, które rozwiązują w wyznaczonym czasie. Nauczyciele dokonują selekcji uczniów do trzeciego finałowego etapu konkursu.

Do ubiegłorocznej edycji Konkursu „Bieg po indeks” zgłosili się uczniowie z 29 szkół z kilku województw. Ostatecznie do finału konkursu przystąpiło 203 uczestników, w 2016 r. było ich 187.

PAP - Nauka w Polsce, Inga Domurat

ing/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2019