17.02.2019
PL EN
16.04.2018 aktualizacja 16.04.2018

9 projektów z Festiwalu w Bydgoszczy w finale Konkursu Naukowego E(x)plory

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Dziewięć projektów młodych pasjonatów nauki zaprezentowanych podczas Regionalnego Festiwalu Naukowego E(x)plory w Bydgoszczy znalazło się w finale Konkursu Naukowego E(x)plory. Ich autorzy pojadą na finałowe rozgrywki do Gdyni.

Konkurs Naukowy E(x)plory jest największą w Polsce inicjatywą skierowaną do młodzieży w wieku 13-20 lat, promującą i wspierającą w rozwoju najzdolniejszych młodych naukowców.

Do tegorocznego regionalnego etapu Konkursu w Bydgoszczy, który odbywało się w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym, zakwalifikowało się 30 projektów. Ostatecznie akredytację do finałowych rozgrywek otrzymało dziewięć z nich – poinformowali PAP organizatorzy konkursu.

Wśród finalistów znaleźli się: Konrad Oborski, Maciej Bachurzewski, Mikołaj Kasabuła za projekt „Zośka”, Agnieszka Ostrowska, Zuzanna Głowacka, Agnieszka Ostrowska za projekt „reThink”, Jan Paczkowski za projekt „BrailleView - czytnik skali szarości dla niewidomych” oraz Dorian Żarna, Wiktor Kuś z projektem „Innowacyjny Moduł Napędowy”.

Na finał pojadą także: Anita Szepelska, Julia Borowicz z projektem „Porównanie właściwości antyoksydacyjnych wybranych rodzajów miodów - rzepakowego, gryczanego, spadziowego, lipowego”, Jakub Żukowski z projektem „LogTeamCNC - Maszyna CNC przeznaczona dla placówek edukacyjnych” czy Bartosz Multan i Jakub Leśniewski twórcy „Łazika marsjańskiego”.

W finale Konkursu E(x)plory znaleźli się również: Agnieszka Omernik za projekt „Współczynniki w zależności masa-jasność gwiazdy” oraz Tycjan Kołecki, Wiktor Forjasz i Paweł Łoziński z projektem „Life Saving Band – opaska wykrywająca choroby naczyniowo-sercowe”.

Finał Konkursu Naukowego E(x)plory, którego organizatorem jest Fundacja Zaawansowanych Technologii (FZT), odbędzie się w tym roku w dniach 24-26 października w Gdyni. Tam młodzi naukowcy powalczą o podium i liczne nagrody: stypendia na rozwój projektów w wysokości 10 tys. zł, 7 tys. zł i 5 tys. zł, wyjazdy na prestiżowe, zagraniczne konkursy naukowe czy udział w programach stażowych i mentorskich.

Program E(x)plory to - jak deklarują organizatorzy - inicjatywa kreująca i promująca kulturę naukową oraz innowacje. Główną ideą programu jest wspieranie zdolnych, młodych naukowców w realizacji innowacyjnych projektów, a także popularyzowanie i rozwijanie dobrych praktyk firm, instytucji i innych organizacji opierających swoje działania na nauce, nowych technologiach i innowacjach. Program ma również umożliwiać im współpracę z młodymi naukowcami.

Program wspiera ponad 50 partnerów, a w jego ubiegłorocznej edycji uczestniczyło blisko 4,5 tys. osób. Według organizatorów, co roku do Konkursu Naukowego E(x)plory napływa ok. 200 zgłoszeń, a jego laureaci biorą udział w międzynarodowych konkursach naukowych – dotychczas zdobyli oni już ponad 20 medali.

Więcej informacji o programie znaleźć można na stronie www.explory.pl.

Serwis Nauka w Polsce sprawuje patronat medialny nad wydarzeniami E(x)plory.

PAP - Nauka w Polsce

szu/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019