Uczelnie i instytucje

Terapia i edukacja dzieci z autyzmem i Zespołem Aspergera - nowy kierunek studiów w Kaliszu

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Terapia i edukacja dzieci z autyzmem i Zespołem Aspergera - to nowy kierunek studiów podyplomowych, który po wakacjach otworzy Wydział Pedagogiczno-Artystyczny UAM w Kaliszu. Zgłoszenia będą przyjmowane do października 2018 r.

"Studia wychodzą naprzeciw zapotrzebowaniu społecznemu, przygotowując specjalistów z tej dziedziny" - powiedziała PAP kierownik studiów podyplomowych dr Justyna Leszka.

Jak zauważyła, jest coraz więcej dzieci z zaburzeniami całorozwojowymi, w tym z autyzem i z Zespołem Aspergera. "A ze strony rodziców słyszymy, że przedszkole i szkolna nie wiedzą, co robić, gdzie kierować i jak pracować z takim dziećmi" - dodała.

"Widzę ogromne potrzeby, jeśli chodzi o przygotowanie specjalistów. Dzieci trafiają do placówek integracyjnych, gdzie dotychczasowe tradycyjne przygotowanie nauczycieli jest niewystarczające, praca z takimi dziećmi wymaga wiedzy i umiejętności" - poinformowała dr Leszka, która jednocześnie kieruje ośrodkiem diagnozy i terapii w Fundacji "Nowa Nadzieja" w Kaliszu.

Wyjaśniła, że dzięki fundacji, słuchacze studiów będą w praktyce obserwować proces diagnostyczny dziecka, uczestniczyć w zajęciach warsztatowych i odbywać praktyki.

Studia podyplomowe skierowane są do kandydatów z wyższym wykształceniem, posiadających studia I lub II stopnia.

Zgłoszenia będą przyjmowane do października 2018 r., grupa jest projektowana na 15 osób, chyba że zainteresowanie będzie większe.

Jak poinformowała, według szacunków GUS-u, liczba dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacji sięga obecnie 20 procent populacji. "To oznacza, że znajdują się one w każdej placówce opiekuńczo-edukacyjnej, a jedno na 150 dzieci dotknięte jest całościowymi zaburzeniami rozwoju, do których zaliczmy autyzm czy Zespół Aspergera" - powiedziała kierownik nowych studiów podyplomowych.(PAP)

autor: Ewa Bąkowska

bak/ agz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera