19.02.2019
PL EN
17.04.2018 aktualizacja 17.04.2018

Można zgłaszać kandydatów do Nagrody Kryształowej Brukselki

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Tylko do 25 kwietnia można zgłaszać kandydatów do indywidualnej Nagrody Kryształowa Brukselka 2018. Wyróżnienie przyznawane jest naukowcom i innowatorom działającym w biznesie, którzy odnoszą sukcesy w Programach Ramowych Badań i Innowacji UE.

O przyznaniu Nagrody Kryształowej Brukselki 2018 zdecyduje kapituła pod przewodnictwem ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina. Konkurs organizuje Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych Unii Europejskiej (KPK).

W poprzedniej, siódmej edycji Kryształową Brukselkę zdobył teoretyk informatyki prof. Mikołaj Bojańczyk z Uniwersytetu Warszawskiego. Profesor otrzymał w 2015 r. Consolidator Grant ERC, przyznawany na rozwój działalności własnej grupy lub projektu badawczego. Jest on pierwszym Polakiem, który otrzymał grant w tej kategorii. Dofinansowanie 5-letnich badań w projekcie LIPA wynosi prawie 1,8 mln euro. Są to badania w zakresie logiki matematycznej. Kilka lat wcześniej ERC przyznało Polakowi Starting Grant - dla naukowców rozpoczynających pierwsze poważne badania. Projekt SOSNA pozwolił opracować zrozumiałe dla komputera języki logiczne. Naukowiec otrzymał na ten cel 800 tys. euro.

Poza nagrodą indywidualną Kryształowe Brukselki będą rozdawane w czterech kategoriach: nauka (uczelnie, instytuty badawcze, instytuty naukowe Polskiej Akademii Nauk), biznes (małe i średnie przedsiębiorstwa, duże przedsiębiorstwa), administracja samorządowa oraz podmioty non-profit

Kandydata do nagrody może zgłosić zarówno osoba fizyczna, jak i prawna. Elektroniczny formularz zgłoszeniowy zamieszczony jest na stronie internetowej www.kpk.gov.pl. Tam też znajduje się regulamin konkursu.

Wyniki tegorocznej edycji Nagrody Kryształowej Brukselki zostaną ogłoszone 6 czerwca podczas uroczystej gali, która odbędzie się w Warszawie. Ponadto – 7 czerwca – odbędzie się organizowana przez KPK konferencja „20 lat Polski w Programach Ramowych Badań i Innowacji UE – nowe otwarcie”.

Polska od 20 lat uczestniczy w Programach Ramowych Badań i Innowacji Unii Europejskiej. Również w tym roku jubileusz 20-lecia funkcjonowania będzie obchodził KPK – instytucja, która wspiera uczestnictwo polskich podmiotów w tych programach, obecnie w programie Horyzont 2020.

„W związku z tym podwójnym 20-leciem chcemy dokonać podsumowania osiągnięć polskich naukowców, przedsiębiorców oraz innych organizacji w programach ramowych Badań i Innowacji UE – mówi dr inż. Zygmunt Krasiński, dyrektor KPK. – Mamy w Polsce wspaniałych naukowców, niezwykle kreatywnych innowatorów działających w biznesie. Chcemy ich docenić i wyróżnić”. Dodaje, że Nagroda Kryształowej Brukselki po raz pierwszy została wręczona w 2001 r.

PAP – Nauka w Polsce

kol/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2019