26.06.2019
PL EN
23.04.2018 aktualizacja 23.04.2018

Wykłady astronomów i pokazy nieba - na wrześniowym seminarium dla nauczycieli fizyki

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Wykłady znanych astronomów, pokazy nieba i możliwość poznania międzynarodowych programów dla szkół, związanych z obserwacjami astronomicznymi - to wszystko przewidziano dla nauczycieli fizyki, którzy wezmą udział we wrześniowym seminarium CAMK w Warszawie.

Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN poinformowało o rozpoczęciu przyjmowania zgłoszeń od nauczycieli fizyki, którzy chcieliby wziąć udział we wrześniowym seminarium poświęconym astronomii w szkole ponadpodstawowej. XXV Seminarium dla nauczycieli fizyki „Astronomia w szkołach ponadpodstawowych” odbędzie się od 21 do 23 września 2018 r. w Warszawie.

W programie zaplanowano wykłady znanych astronomów, pokazy nieba, możliwość poznania międzynarodowych programów skierowanych do szkół, a związanych z amatorskimi obserwacjami astronomicznymi. Będzie też możliwość wystąpień przez uczestników seminarium i zaprezentowania swojej działalności. Dodatkowo w ostatni dzień seminarium uczestnicy wezmą udział w Dniu Otwartym w Centrum Astronomicznym, organizowanym w ramach Warszawskiego Festiwalu Nauki.

"W trakcie konferencji jej uczestnicy wysłuchają około 18 wykładów na temat najbardziej aktualnych wydarzeń w astronomii i astrofizyce. Borą udział w obserwacjach nieba (przy dobrej pogodzie) opracowanych specjalnie w taki sposób, by mogły być przez nich powtarzane z uczniami. Prowadzone są także zajęcia z dostępem on-line przez internet do dużych teleskopów działających w programach szkolnych obserwacji nieba (np. Hands on the Universe)" - tłumaczy organizator seminarium, dr Stanisław Bajtlik z CAMK PAN.

Jak dodaje, celem konferencji jest zapoznanie aktywnych nauczycieli ze współczesną astronomią i astrofizyką. Uczestnicy zyskają informację o możliwościach uczestniczenia wraz z uczniami w międzynarodowych, amatorskich programach naukowych. Praktyczne zajęcia – pokazy nieba, mają im ułatwić prowadzenie podobnych zajęć z uczniami w szkolnych obserwatoriach. Organizowane są także zajęcia pokazujące w jaki sposób pracować z dziećmi w domach kultury, w trakcie festiwali nauki i przy innych formach popularyzacji i edukacji.

"Celem konferencji jest także podniesienie motywacji i entuzjazmu do pracy u nauczycieli fizyki" - podkreśla astronom.

Jak podają organizatorzy, w ubiegłym roku w seminarium wzięło udział 50 nauczycieli, w tym 45 spoza Warszawy.

Organizatorem seminarium jest Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie, przy finansowym wsparciu Polskiej Akademii Nauk. Termin nadsyłania zgłoszeń mija 1 czerwca 2018 r. Dokładne informacje można znaleźć na stronie internetowej.

PAP - Nauka w Polsce

cza/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2019