44 warianty genetyczne sprzyjają depresji

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Przeprowadzona na wielką skalę analiza genomów osób z depresją ujawniła 44 sprzyjające jej warianty genetyczne, z czego 30 jest dotychczas nieznanych – informuje "Nature Genetics”.

Na depresję cierpi około 14 proc. ludności świata, z czego tylko połowa dobrze reaguje na istniejące metody leczenia.

Analiza porównująca genomy ponad 135 tys. osób z depresją oraz grupę kontrolną 345 tys. osób była prowadzona przez Psychiatric Genomics Consortium - ponad 200 naukowców z całego świata pod kierunkiem University of North Carolina School of Medicine(USA) oraz University of Queensland (Australia).

Udało się zidentyfikować 44 warianty związane z podwyższonym ryzykiem depresji. Niektóre z nich mają związek także z innymi zaburzeniami psychicznymi – na przykład schizofrenią.

Zdaniem autorów badań uzyskane wyniki mogą się przyczynić do opracowania nowych, ulepszonych terapii. Nie jest jednak jasne, w jaki sposób niektóre z tych genów wpływają na rozwój depresji, zaś opracowanie terapii działającej na wszystkie warianty genów nie wydaje się możliwe.

Wiele zidentyfikowanych podczas badania wariantów genetycznych ma bezpośredni związek z działaniem obecnie stosowanych leków przeciwdepresyjnych. Analiza sugeruje także związek pomiędzy nadwaga i otyłością a ciężką depresją. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Pięć wybitnych badaczek wyróżnionych w konkursie For Women in Science International Awards 2024

  • Fot. Adobe Stock

    W laboratorium zasymulowano warunki z dna oceanu Enceladusa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera