Pięć zdrowych zasad dodaje ponad dekadę życia

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna, utrzymywanie prawidłowej wagi ciała, umiar w piciu alkoholu i niepalenie mogą przedłużyć życie kobiety średnio o 14 lat, zaś mężczyzny o 12 - informuje pismo „Circulation”.

Chociaż USA są jednym z najbogatszych krajów na świecie, Amerykanie żyją krócej, niż podobnie zamożni Japończycy, Kanadyjczycy czy Norwegowie. Główną przyczyną przedwczesnej śmierci są choroby serca oraz udary - zabijają 2300 Amerykanów dziennie.

Pomiędzy rokiem 1940 a 2014 oczekiwana długość życia nowo narodzonego Amerykanina wzrosła z około 63 do niemal 79 lat. Jednak zdaniem ekspertów wzrost ten byłby jeszcze większy, gdyby nie powszechnie występująca otyłość, która sprzyja chorobom serca, udarom i przedwczesnym zgonom.

Autorzy artykułu na łamach „Circulation” wskazują, że amerykański system ochrony zdrowia skupia się przede wszystkim na opracowywaniu nowych leków i leczeniu chorób. Jeśli jednaki chodzi o zwiększenie długości życia skuteczniejsze są działania profilaktyczne – zapobieganie chorobom.

Aby ocenić ilościowo efekty profilaktyki, naukowcy przeanalizowali dotyczące stylu życia, diety oraz stanu zdrowia dane tysięcy osób. Pochodziły one z dwóch dużych badań kohortowych - Nurses` Health Study oraz Health Professionals Follow-up Study.

Wyniki porównano z danymi National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES) oraz informacjami o śmiertelnosci z Centers for Disease Control and Prevention (CDC).

W ciągu niemal 34 lat trwania Nurses` Health Study oraz 27 lat Health Professionals Follow-up Study odnotowano w sumie 42 167 zgonów, z czego 13 953 spowodowały nowotwory, a kolejne 10 689 – choroby serca.

Jak się okazało, osoby 50-letnie, które przestrzegały zdrowej diety, były aktywne fizycznie (co najmniej 340 minut umiarkowanego lub intensywnego wysiłku dziennie), utrzymywały prawidłową wagę (od 18,5 do 24, 9 kg/m), nie nadużywały alkoholu (5 do15 g/dzień dla kobiet, 5-30 g/dla mężczyzn) i nie paliły - żyły dłużej (kobiety o 14 lat, mężczyźni o nieco ponad 12 lat).

W porównaniu z osobami, które nie przestrzegały pięciu zdrowych zasad - te, które przestrzegały wszystkich pięciu - były o 74 proc. mniej narażone na zgon w okresie obserwacji, o 82 mniej - na zgon z powodu choroby układu krążenia, zaś o 65 proc. – z powodu nowotworu.

Jak podkreślają autorzy badań, działania profilaktyczne, takie jak właściwa dieta i styl życia, dają ogromne korzyści – zmniejszają zagrożenie przewlekłymi chorobami, zwiększają oczekiwaną długość życia i obniżają koszty opieki medycznej.

American Heart Association promuje nieco szerszy program profilaktyki Life`s Simple 7®, na który składają się aktywność fizyczna, osiągnięcie i zachowanie właściwej masy ciała, zdrowa dieta, unikanie tytoniu oraz utrzymywanie zdrowego ciśnienia krwi, poziomu cholesterolu i cukru we krwi.(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Beton z recyklingu może zmniejszyć emisję C02 bez utraty wytrzymałości

  • Fot. Adobe Stock

    Gliwice/ Orlen patronem nowego kierunku inżynierskiego na Politechnice Śląskiej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera