22.08.2019
PL EN
04.05.2018 aktualizacja 04.05.2018

Intelektualne szaleństwa Leibniza

Spośród wszystkich myślicieli stulecia geniuszy, które rozpoczęło współczesną filozofię, żaden nie prowadził bardziej bogatego i wszechstronnego życia intelektualnego niż Gottfried Wilhelm Leibniz. Jego "biografię intelektualną" wydało Copernicus Center Press.

Wykształcony na prawnika Leibniz (ur. 1646 - zm. 1716) pracował jako radca dworu, bibliotekarz i historiograf. Dokonał wielu słynnych odkryć na gruncie logiki, matematyki, fizyki i metafizyki. Swoje własne prace odczytywał jednak w perspektywie etycznej i teologicznej, łącząc zainteresowania teoretyczne z kwestiami politycznymi, dyplomatycznymi i szerokim wachlarzem reform praktycznych: prawnych, ekonomicznych, administracyjnych, technologicznych, medycznych i kościelnych.

Pionierska biografia autorstwa Marii Rosy Antognazzy pt. "Leibniz. Biografia intelektualna" opisuje nie tylko pełen zakres tych zainteresowań teoretycznych i działań praktycznych, ale ponadto po raz pierwszy splata je w jednolity portret tego wyjątkowego myśliciela i obraz otaczającego go świata. Tłem dla życia Leibniza są wspaniale zarysowane realia XVII- i XVIII-wiecznej Europy.

Książka zawiera opis rozwoju myśli Leibniza, jego ambitnych planów i przedsięwzięć, jego niezliczonych kontaktów intelektualnych i niekończących się wędrówek po Europie. Przedstawia poszczególne etapy życia uczonego - od dzieciństwa i wczesnej edukacji, z zarysowaniem tła historycznego i przedstawieniem rodziny Leibniza, przez okres studiów w Lipsku i Altdorf, okresy pobytu w różnych ośrodkach Europy, m.in. Frankfurcie i Moguncji, Paryżu, Londynie, Holandii, Austrii i Włoszech, po ostatnie lata w Hanowerze.

Pozwala prześledzić naukowe zainteresowania związane m.in. z matematyką, metafizyką i fizyką, a także teologią, etyką czy prawoznawstwem, a także fascynacje i polemiki z innymi myślicielami.

Autorka książki, Maria Rosa Antognazza, jest profesorem filozofii na King`s College w Londynie. Jest laureatką Nagrody Pfizera w 2010 roku przyznawanej przez History of Science Society za wybitną książkę poświęconą historii nauki.

PAP - Nauka w Polsce

zan/ ekr/

Zapisz się na newsletter
Copyright © Fundacja PAP 2019