Nauka dla Społeczeństwa

03.05.2024
PL EN
08.05.2018 aktualizacja 08.05.2018

Przystosowanie do zimna przyprawia o ból głowy

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Wariant genu pozwalający na adaptację do zimnego klimatu ma związek z większym ryzykiem wystąpienia migreny – informuje pismo „PLoS Genetics”.

Aida Andres z University College London, Felix Key z Max Planck Institute for Evolutionary Anthropology w Lipsku wraz z grupą innych naukowców przeprowadzili badania nad genem kodującym białko TRPM8, które uaktywnia się w niskich temperaturach.

Gen ten ma dwa warianty. Starszy – występujący zarówno u ludzi, jak i szympansów – jest częsty u mieszkańców Afryki. Nowszy spotyka się u mieszkańców krajów północnych, zwłaszcza w Europie.

Naukowcy przeanalizowali genetyczne bazy danych obejmujące ludzi z całego świata, aby sprawdzić, jak często każdy wariant występuje w Europie, Afryce oraz Azji południowo-wschodniej.

Udało się znaleźć korelację pomiędzy częstością występowania nowego wariantu genu a szerokością geograficzną. O ile w Nigerii ma go tylko 5 proc. ludności, to w Finlandii – około 88 proc. Jak wynika z komputerowych symulacji, nowszy wariant wyewoluował w Afryce, zanim jeszcze ludzie zaczęli migrować na inne kontynenty.

Okazało się, że gen TRPM8 ma również związek z migreną. Starszy wariant przed nią chroni, nowy zwiększa ryzyko bólu głowy. Być może dlatego właśnie migrenowe bóle głowy częściej spotykane są w krajach północy, a rzadziej u Afroamerykanów.

Nie jest jasne, dlaczego poczucie zimna miałoby mieć powiązanie z migreną, choć wiadomo, że u niektórych osób zimno wyzwala ból głowy. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024