Nauka dla Społeczeństwa

05.05.2024
PL EN
09.05.2018 aktualizacja 09.05.2018

W grobowcu Tutanchamona nie ma ukrytych pomieszczeń

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

W grobowcu faraona Tutanchamona w egipskiej Dolinie Królów nie znajdują się żadne ukryte pomieszczenia ani korytarze - poinformowało w niedzielę Ministerstwo Starożytności Egiptu. Ostateczny dowód dostarczyła trzecia seria badań z wykorzystaniem georadaru.

W 2015 roku brytyjski egiptolog Nicholas Reeves opublikował opartą na swoich badaniach teorię, według której za północną oraz zachodnią ścianą grobowca Tutanchamona mogą znajdować się ukryte przejścia do komory grobowej królowej Nefertiti. Była ona małżonką ojca Tutanchamona - faraona Amenhotepa IV - Echnatona.

Cytowany we wiadomości przesłanej przez Ministerstwo Starożytności Egiptu do PAP szef włoskiej ekspedycji naukowej dr Francesco Porcelli z Politechniki Turyńskiej, że "z bardzo dużym prawdopodobieństwem" hipotezę na temat ukrytych pomieszczeń czy korytarzy w grobowcu słynnego faraona należy odrzucić.

W zespole włoskich naukowców badających grobowiec Tutanchamona znalazły się też dwie prywatne firmy Geostudi Astier (Leghorn) i 3DGeoimaging, które zakończyły swoje analizy w lutym 2018 r.

Dr Porcelli dodał, że w wyniku badań z wykorzystaniem georadaru nie udało się wykryć żadnych nieciągłości w skałach - ani naturalnych, ani wykonanych ręką człowieka.

Ze wcześniejszych badań, wykonanych w 2016 r. przez japońskiego naukowca Hirokatsu Watanabe, wynikało, że w słynnym grobowcu Tutanchamona w Dolinie Królów "niemal na pewno znajdują się jeszcze dwie nieodkryte komory". Natomiast zespół amerykański w swoim badaniu georadarowym wykluczył taką możliwość. Najnowsze pomiary wykonane przez Włochów w ramach trzeciego, szeroko zakrojonego przedsięwzięcia z użyciem georadaru, miały dać ostateczną odpowiedź na pytanie o obecność ewentualnych ukrytych komór w grobowcu Tutanchamona.

Tebańska Dolina Królów niedaleko Luksoru na południu Egiptu była miejscem pochówków przez około pół tysiąca lat, od ok. 1540 r. p.n.e. Większość znajdujących się tam grobowców została splądrowana jeszcze w starożytności i nietknięte komory grobowe są rzadkością. Dlatego sensacją stało się w listopadzie 1922 roku odkrycie dokonane przez Howarda Cartera i jego chlebodawcy, lorda Carnarvona. W grobowcu Tutanchamona znaleźli oni ponad 5 tys. przedmiotów sprzed 3300 lat, z których część wykonano ze złota.

Tutanchamon wstąpił na tron około roku 1333 p.n.e. jako mniej więcej 10-letni chłopiec. Zmarł nagle w roku 1323 p.n.e.(PAP)

Autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024