25.03.2019
PL EN
14.05.2018 aktualizacja 14.05.2018

Plotki – kobieca broń przeciwko rywalkom

Fotolia Fotolia

Dorosłe kobiety stosują tę samą strategię, co nastolatki – plotkują, by zniszczyć reputację potencjalnej rywalki i zyskać nad nią przewagę w oczach mężczyzny – twierdzą badacze z Uniwersytetu Stanu Floryda (USA).

Podczas prowadzonych przez siebie eksperymentów naukowcy wykazali, że kobiety częściej rozpowszechniają negatywne informacje na temat koleżanek, gdy postrzegają je jako zagrożenie dla swojego związku lub przeszkodę w realizacji romantycznych zamierzeń.

Panie wykorzystują plotki, by pokrzyżować plany rywalkom próbującym np. odbić partnera (zagrożenie bezpośrednie), jak również by zaszkodzić atrakcyjnym lub wyzywająco ubranym kobietom (zagrożenie niebezpośrednie).

W ramach jednego z badań współpracowniczka badaczy opowiadała kobietom o wstydliwych szczegółach ze swojego życia seksualnego. Była ubrana w konserwatywny strój lub wydekoltowaną bluzkę. Kobiety częściej rozpowszechniały niekorzystne informacje na jej temat, gdy epatowała swoją seksualnością.

Wyjątkiem były kobiety nastawione na rywalizację. Panie z dużą skłonnością do rywalizacji plotkowały na temat wszystkich kobiet, niezależnie od tego, jak wyglądały i jak były ubrane.

Niektóre kobiety plotkowały w sposób niejawny. Sprawiały na przykład wrażenie, że martwią się o swoją koleżankę. Dzięki temu mogły rozpowszechniać plotki bez ryzyka postawienia się w negatywnym świetle.

Plotkowanie silnie oddziaływało na reputację obgadywanych kobiet. Były one postrzegane jako niemoralne i niegodne zaufania; uznawane za osoby, których należy unikać.

„To ważne, bo kobieca reputacja ciągle ma znaczenie przy poszukiwaniu romantycznych partnerów, nawiązywaniu przyjaźni, czy kontaktów zawodowych. Tymczasem nasze badanie pokazuje, że plotki mogą silnie oddziaływać na wizerunek społeczny. Ludzie mają tendencję do przywiązywania większej wagi do negatywnych informacji na czyjś temat, bo uważają, że mówią one o charakterze danej osoby więcej, niż pozytywne szczegóły” – mówi jedna z badaczy, Tania Reynolds.

Specjalistka uważa, że w dzisiejszych czasach plotki mogą być bardziej szkodliwe, niż kiedyś. W dobie łatwego dostępu do internetu, mediów społecznościowych i innych narzędzi ułatwiających komunikację negatywne informacje rozprzestrzeniają się szybciej i docierają nawet do osób, z którymi nie mamy bezpośredniego kontaktu.

O badaniu możemy przeczytać na łamach „Journal of Experimental Social Psychology” (https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0022103117304195?via%3Dihub). (PAP)

ooo/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2019