18.02.2019
PL EN
15.05.2018 aktualizacja 15.05.2018

Słupsk/ Dwudniowy XV Bałtycki Festiwal Nauki rozpocznie się 24 maja

Warszawa, 01.01.07. PAP/Leszek Szymański Warszawa, 01.01.07. PAP/Leszek Szymański

Kilkadziesiąt warsztatów, szkoleń, pokazów i eksperymentów dla różnych grup wiekowych proponuje Akademia Pomorska w Słupsku podczas dwudniowego XV Bałtyckiego Festiwalu Nauki, którego jest organizatorem. Ten rozpocznie się 24 maja.

Przez dwa dni XV Bałtyckiego Festiwalu Nauki odbędzie się ok. 90 imprez naukowych skierowanych do różnych grup wiekowych. Większość z zaplanowanych wydarzeń zostanie zorganizowanych na terenie Akademii Pomorskiej w Słupsku. Miejscem przeprowadzenia niektórych będzie Szkoła Podstawowa nr 3 w Miastku, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Słupsku oraz SP nr 10 w Słupsku. W przygotowanie części naukowych atrakcji włączyło się również IV LO w Słupsku.

Jak zapewnia organizator, celem XV Bałtyckiego Festiwalu Nauki jest „przybliżenie mieszkańcom regionu tematyki prowadzonych na Pomorzu badań naukowych, zaznajomienie z osiągnięciami nauki oraz przedstawienie ich w możliwie zrozumiałej, atrakcyjnej formie, sprzyjającej rozbudzeniu ciekawości świata i radości jego poznania.

W pierwszy dzień festiwalu uczniowie szkół ponadpodstawowych dowiedzą się, jak umieścić całe jajko w butelce, jak otrzymać sztuczną krew, jaką rolę w biocenozie lasu pełni kornik drukarz, poznają też grupę bakterii fermentacji mlekowej.

Natomiast wraz z dorosłymi będą mogli posłuchać m.in. wykładu o tym, jak Polska budowała swą pozycję światowego lidera w hodowli koni czystej krwi arabskiej, wziąć udział w teście matematycznym czy samodzielnie wykonać kosmetyki z naturalnych składników. Z kolei warsztaty muzyczne i kulinarne czy turniej scrabble będą przeznaczone dla uczniów podstawówek.

Przed magistratem studenci oraz wykładowcy stworzą po raz kolejny fantazyjne portrety przechodniów w ramach „Międzynarodowej firmy a’la Witkacy”, w Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie przeprowadzone zostaną warsztaty z rozpoznawania roślin zielarskich, a na ulicach Słupska odbędzie się gra terenowa.

W drugi dzień festiwalu odbędzie się Piknik Naukowy na placu przed budynkiem Akademii Pomorskiej w Słupsku przy ul. Bohaterów Westerplatte 64, który rozpocznie się o godz. 9. „To będzie ponad 40 imprez skierowanych do różnych grup wiekowych. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na szkolenia, pokazy, gry terenowe i logiczne, eksperymenty. Zapraszamy też na koncert finałowy Festiwalu Polskiej Piosenki +Swego nie znacie+. Laureaci wystąpią z orkiestrą Instytutu Muzyki w specjalnie przygotowanych aranżacjach” – poinformowała PAP Marta Mazur z biura ds. nauki AP w Słupsku.

Uczestnicy pikniku będą mieć okazję obserwacji mikroskopowych bałtyckich sinic, poznania różnorodności karaluchów, roli mrówek w środowisku naturalnym czy wzięcia udziału w warsztatach drukowania 3D i kursie projektowania 3D.

Jak poinformowała PAP Marta Mazur na wszystkie wydarzenia XV Bałtyckiego Festiwalu Nauki wstęp jest wolny. Ze względu jednak na ograniczoną liczbę miejsc na większość z nich obowiązuje wcześniejsza rezerwacja. Zgłoszenia chętnych na poszczególne imprezy (ich pełen wykaz znajduje się na stronie internetowej organizatora – PAP) przyjmowane są do 20 maja. (PAP)

autor: Inga Domurat

ing/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2019