22.09.2019
PL EN
15.05.2018 aktualizacja 12.06.2018

Siedem polskich drużyn wystartuje w zawodach Shell Eco-marathon 2018

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Siedem polskich drużyn wystartuje w 34. edycji zawodów Shell Eco-marathon 2018 , które odbędą się między 5 a 8 lipca w Londynie. Zadaniem uczestników będzie pokonanie jak najdłuższego dystansu na ekwiwalencie jednego litra paliwa, a w przypadku pojazdów elektrycznych – 1 kWh.

Zawodnicy uczestniczący w Shell Eco-marathon 2018 staną w obliczu wyzwania, którego tradycje sięgają 1985 roku. Rywalizacja odbywa się w dwóch kategoriach: Prototype i UrbanConcept.

Podczas tegorocznego Shell Eco-marathon umiejętnościami w zakresie projektowania i konstrukcji pojazdów pochwali się łącznie 175 zespołów z 24 krajów z Europy i spoza kontynentu. Z Polski na konkurs szykuje się siedem zespołów studenckich.

Drużyna SKAP 2 z Politechniki Warszawskiej powróci do Londynu, aby w kategorii UrbanConcept wśród pojazdów spalinowych zasilanych benzyną, zaprezentować swój innowacyjny pojazd Orion. Z kolei zespół Smart Power Urban z Politechniki Śląskiej wystartuje zasilanym wodorem bolidem HydroGENIUS. W kategorii Prototype wezmą udział drużyny: Rotor z Krosna i SKAP z Politechniki Warszawskiej z pojazdami tankowanym etanolem oraz Iron Warriors z Łodzi, której bolid pojedzie na benzynie. Wodór zasili maszyny zespołów Hydrogen CarPG z Politechniki Gdańskiej i Hydrogreen Pollub z Politechniki Lubelskiej.

"W ubiegłym roku pojechaliśmy do Londynu, by jako SKAP powalczyć o podium w zawodach Shell Eco-marathon. Nasze ambicje przełożyliśmy na czyny i mimo rozmaitych wyzwań zawsze potrafiliśmy wyjść z opresji. (...) Jesteśmy wyjątkowo zgranym zespołem, co zdecydowanie ułatwia nam pracę nad bolidem. W tym roku również jesteśmy głodni zwycięstw i już nie możemy doczekać się konkursowej rywalizacji" – mówi Janusz Popławski, członek SKAP z Politechniki Warszawskiej.

Bolidy startujące w kategorii Prototype to futurystyczne, opływowe pojazdy z trzema lub czterema kołami. Podstawową zasadą przy ich projektowaniu jest zmniejszenie tarcia i zmaksymalizowanie ich efektywności energetycznej. Natomiast kategoria UrbanConcept stworzona jest dla bardziej konwencjonalnych pojazdów zaprojektowanych i zbudowanych zgodnie z wymaganiami drogowymi dostosowanymi do potrzeb dzisiejszych kierowców.

34. edycja Shell Eco-marathon będzie głównym punktem festiwalu pomysłów i innowacji Make the Future Live, który odbędzie się w dniach 5–8 lipca w Parku Olimpijskim Królowej Elżbiety w Londynie.

"Shell Eco-marathon prezentuje to, co najlepsze w nauce, technice, inżynierii i matematyce. Pokazuje, jak wysoki poziom specjalizacji w tych dziedzinach jest potrzebny do skonstruowania niezwykle energooszczędnych środków transportu" – mówi Norman Koch, globalny dyrektor generalny festiwali Make the Future.

Podczas zeszłorocznej edycji konkursu francuski zespół Microjoule-La Joliverie przejechał na jednym litrze paliwa 2503,9 km, co odpowiada podróży z Londynu do Marsylii i z powrotem. Konkurencja w tegorocznym konkursie będzie zacięta, ponieważ zespoły nie szczędzą starań, by skonstruować pojazdy, które pokonają jeszcze większy dystans.

W tym roku Polską edycję Shell Eco-marathon objęły patronatem Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019