27.05.2019
PL EN
24.05.2018 aktualizacja 24.05.2018

Piknik Pokoleń na 70. urodziny Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Retrosesja naukowa, pas startowy innowacji medycznych czy gra Monopoly, w której można kupić obiekty Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (SUM) – to atrakcje Pikniku Pokoleń, zorganizowanego z okazji 70-lecia tej uczelni. Piknik odbędzie się 25 maja w najstarszym kampusie uczelni w Zabrzu.

Jak zapowiadają organizatorzy, będzie to największe tego typu spotkanie w historii uniwersytetu, na którym pojawią się absolwenci, byli i obecni pracownicy oraz studenci i przyjaciele SUM.

Wśród wielu przygotowanych na ten dzień atrakcji jest m.in. retrosesja naukowa. Wykładowcy zaprezentują swoje prace naukowe z lat 70. i 80., które ocenią obecni studenci - członkowie Studenckiego Towarzystwa Naukowego. Wyzwanie to podjęli profesorowie: ginekolog Ryszard Poręba, kardiolog Michał Tendera, psychiatra Marek Krzystanek oraz endokrynolog Czesław Marcisz.

Z kolei obecni studenci i młodzi pracownicy naukowi pokażą swoje dokonania i wynalazki w ramach Akademickiego Pasa Startowego Innowacji Medycznych. Mobilna aplikacja zapobiegająca udarom mózgu „Time is Brain”, czy możliwości wykorzystania wirtualnej rzeczywistości w leczeniu pacjentów - to tylko niektóre z nich.

Na urodziny uniwersytetu przygotowano też spersonalizowaną edycję gry Monopoly. Chętni do zabawy będą mogli choć na chwilę stać się właścicielami centrów symulacji i biblioteki, a także inwestować w wydziały i szpitale uczelni. Nie zabraknie też wspomnień nietuzinkowych postaci związanych z uczelnią, którym będzie poświęcona sesja „Medycyna, moja miłość”.

Piknikowi będą towarzyszyć także wystawy przygotowane przez studentów i pracowników ASP, uczniów Liceum Plastycznego w Zabrzu, lekarzy-artystów, oraz wiele innych atrakcji i koncertów. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Lombard.

Miejsce pikniku nie jest przypadkowe – to właśnie w Rokitnicy, dzisiejszej dzielnicy Zabrza, 20 marca 1948 r. rozpoczęła się działalność uniwersytetu, wtedy jeszcze pod nazwą Akademia Lekarska. Pierwsze budynki dzisiejszego kampusu zostały wzniesione w latach 1902-1904 według projektu cenionych berlińskich architektów, Emila i Georga Zillmannów. Mieścił się tam Powiatowy Dom dla Inwalidów. W roku 1928 według projektu architekta Teodora Ehla powstały pozostałe zabudowania dookoła obecnego dziedzińca przy ulicy Jordana 19. Przeznaczone były na szpital górniczy i mieszkania personelu. W 1948 roku przekazano budynki powołanej do życia Akademii, które do dziś służą Wydziałowi Lekarskiemu z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym. 

PAP - Nauka w Polsce, Anna Gumułka

lun/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2019