27.05.2019
PL EN
25.05.2018 aktualizacja 25.05.2018

Luna i Cardio technology zwycięzcami polskiej edycji Global Impact Challenge

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Projekty Luna i Cardio technology, skupiające się na upowszechnieniu analizy danych i walce z nowotworem mózgu, zwyciężyły w pierwszej polskiej edycji konkursu SingularityU Global Impact Challenge.

Konkurs organizuje edukacyjny think-tank Singularity University, którego przedstawicielem w Polsce jest Fundacja Digital University. Uczestnicy konkursu mieli zaprezentować start-up lub prototyp, który pozytywnie wpłynie na życie ludzi w ciągu najbliższej dekady.

Zwycięzcami konkursu zostały projekty: Luna - Wojciecha Daniło i Marcina Kostrzewy oraz Cardio technology - Kamila Adamczyka. Zwycięzcy wyjadą teraz do Doliny Krzemowej i rozpoczną 10-tygodniowy program inkubacyjny Singularity University (siedem tygodni w siedzibie organizacji w NASA Research Center, trzy tygodnie wdrożeniowych w Polsce).

Luna to platforma do przetwarzania danych, która spowoduje, że Big Data stanie się równie popularne jak excel. "Dzięki niej praca z wszelkimi rodzajami danych stanie się szybsza i bardziej powszechna. Zastosowania Luny mogą być nieskończone, np. optymalizacja decyzji biznesowych, bioinformatyka, bezpieczeństwo (computer vision), architektura czy grafika komputerowa" - czytamy w informacji prasowej.

"Luna ma potencjał do poprawy życia ludzi na całym świecie. Poświęcamy temu projektowi całe swoje życie i jesteśmy niezmiernie szczęśliwi, że dalszy jej rozwój będzie możliwy w tak niesamowitym środowisku" - mówi Wojciech Daniło laureat konkursu, cytowany w przesłanym komunikacie.

Z kolei Cardio technology to projekt podejmujący prace nad sono-elektrycznym implantem, który ma pomóc w leczeniu nowotworów złośliwych mózgu. "Technologia Tumor Treating Field stworzy warunki do prowadzenia skutecznej terapii bez efektów ubocznych, typowych dla klasycznych metod walki z nowotworami. Już osiągniętym efektem jest wydłużenie życia pacjenta z roku do dwóch lat, a w planach zwielokrotnienie tego wyniku" - informują organizatorzy konkursu.

"Jak byłem na drugim roku studiów, patrzyłem jak lekarz przekazuje pacjentowi tragiczną diagnozę i postanowiłem, że chcę dać nadzieję ludziom z nowotworem. Wierzę, że wyjazd do Doliny Krzemowej pomoże zrealizować to marzenie. Jestem niesamowicie szczęśliwy" - zaznaczył Kamil Adamczyk z Cardio technology.

Finał konkursu zgromadził autorów 10 najlepszych projektów z ponad 100 aplikacji, które wpłynęły w tegorocznej premierowej edycji.

Wyboru laureatów dokonało jury w składzie: Sebastian Kulczyk (inwestor), Jowita Michalska (Digital University), Supreet Singh Manchanda (inwestor VC i anioł biznesu), Regina Njima (Singularity University), Maciej Noga (Grupa Pracuj) oraz Tomáš Krsek (Škoda).

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęły ambasady Stanów Zjednoczonych, Izraela, Centrum Nauki Kopernik oraz Startup Poland.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019