20.04.2019
PL EN
05.06.2018 aktualizacja 05.06.2018

Zbiórka pieniędzy dla młodych badaczy

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Pod hasłem „Wesprzyj najzdolniejszych młodych naukowców” ruszyła kampania, w ramach której Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP) chce zebrać pieniądze dla swoich stypendystów – laureatów programu START.

START to największy w Polsce program stypendialny dla młodych badaczy. Co roku od 26 lat młodzi polscy naukowcy dostają od FNP ponad 3 miliony złotych. Jak przyznał w rozmowie z PAP prof. Maciej Żylicz, program jest dla Fundacji wyzwaniem finansowym, któremu coraz trudniej sprostać. Dlatego zorganizowano kampanię, w której o wsparcie finansowe proszeni są darczyńcy indywidualni i instytucje.

"Wiem, że istnieją inne organizacje pożytku publicznego, które potrzebują wsparcia – takie, które ratują życie czy pomagają chorym. Ale inwestycja w młodych naukowców to tylko inny, bardziej długofalowy sposób patrzenia na te same potrzeby. Jest to szansa na dołożenie swojej cegiełki do rozwoju nauki i postępu cywilizacyjnego, kwestia współodpowiedzialności" – mówi prof. Maciej Żylicz.

W ramach kampanii zbiórkowej Fundacja będzie przez cały czerwiec regularnie prezentować filmowe i zdjęciowe materiały o swoich stypendystach na stronie www.start.fnp.org.pl i na Facebooku.

Drugim elementem kampanii będzie społecznościowa akcja „START-owcy, pokażcie się!” skierowana do wszystkich dotychczasowych laureatów programu START. Celem tej akcji jest promocja programu i pokazanie sukcesów stypendystów, także tych, którzy wsparcie od Fundacji otrzymali wiele lat temu. Akcji będzie towarzyszył hashtag #JestemStartowcem.

Ambasadorami kampanii zbiórkowej zostali prof. Magdalena Król – onkolog, stypendystka START z 2011 r., biolog prof. Janusz Bujnicki (START w 2003 r.) oraz chemik prof. Marcin Drąg (START w 2005 r.). W akcję zaangażowało się jednak wielu stypendystów – i tych, którzy dopiero stoją u progu kariery, i tych, którzy odnieśli sukcesy na skalę światową.

„Dzięki stypendium START złapałam wiatr w żagle. Byłam wtedy bardzo młodym pracownikiem naukowym, jeszcze nie miałam dzieci i nauka, jaką +robiliśmy+ niesłychanie, stuprocentowo wprost mnie pochłaniała. Zastanawiałam się, czy kiedykolwiek będę miała szansę na osobiste pasje, czy też będę musiała zrezygnować z nich na rzecz pasji naukowej. I właśnie wtedy, dostałam tę pierwszą ważną nagrodę. Zostałam obiektywnie doceniona. Nagroda dała mi wiarę w siebie. Dzięki niej postanowiłam, że poświęcę swoje życie pracy naukowej” – wspomina prof. Magdalena Żernicka-Goetz, embriolog z Uniwersytetu Cambridge.

Od 1993 roku stypendia START otrzymało już ponad 2 tys. 900 osób. Stypendia co roku trafiają do około 100 badaczy przed 30. rokiem życia, reprezentujących wszystkie dziedziny nauki. W ten sposób Fundacja na rzecz Nauki Polskiej pomaga najzdolniejszym młodym ludziom w trudnych początkach ich kariery badawczej. W ubiegłych latach wśród darczyńców programu START znaleźli się m.in. filozof prof. Barbara Skarga i fizyk prof. Adam Sobiczewski.

Młodych naukowców – stypendystów programu START można wesprzeć finansowo na stronie www.start.fnp.org.pl. Otrzymane środki Fundacja w całości przekaże stypendystom, a koszty administracyjne będzie dalej pokrywać sama.

PAP – Nauka w Polsce

kol/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019