Młody polski naukowiec członkiem kolegium redakcyjnego prestiżowego czasopisma naukowego

<strong>Dr inż. Jerzy Respondek z Instytutu Informatyki Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej został członkiem kolegium redakcyjnego prestiżowego czasopisma naukowego &quot;Mathematics and Computers in Simulation&quot;, zajmującego się zastosowaniem metod komputerowych w różnych dziedzinach wiedzy. </strong>To nie pierwsze wyróżnienie dla młodego Polaka - jest on tegorocznym laureatem stypendium Polityki, a wcześniej, przez dwa lata z rzędu, otrzymywał stypendium START przyznawane przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.

"Za swoją pracę badawczą byłem kilkukrotnie nagradzany zarówno przez moją macierzystą uczelnię - Politechnikę Śląską - Zespołową Nagrodą Rektorską I, II i III stopnia, jak i przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej oraz tygodnik POLITYKA" - wymienia dr Respondek.

Jak dodaje, za szczególne wyróżnienie uważa jednak zaproszenie do stałej współpracy przez prestiżowy miesięcznik branżowy "Mathematics and Computers in Simulation". Od trzech miesięcy zasiada w kolegium redakcyjnym (ang. Editorial Board) czasopisma, jako jedyny w tym gronie Polak.

"Mathematics and Computers in Simulation" to anglojęzyczne pismo z Listy Filadelfijskiej, poświęcone zastosowaniu metod komputerowych nie tylko w naukach ścisłych i technicznych, ale też m.in. w ekonomii i medycynie. Ukazuje się nakładem wydawnictwa Elsevier.

Jerzy Respondek jest absolwentem Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej, gdzie studiował na dwóch kierunkach: automatyce i robotyce oraz informatyce. W 2003 r. otrzymał tytuł doktora nauk technicznych w dziedzinie informatyki.

Obecnie pracuje jako adiunkt w macierzystej jednostce. "Moje zainteresowania naukowe leżą na pograniczu informatyki, automatyki i matematyki - opowiada doktor z Politechniki Śląskiej. - Dotyczą one pewnych specjalistycznych własności układów dynamicznych, takich jak sterowalność, obserwowalność i stabilność oraz ich zastosowań. Prowadzone przeze mnie badania poświęcone są zarówno problemom teoretycznym, dla których nie sposób od razu przewidzieć możliwe zastosowania, jak i konkretnym układom fizycznym. W swoich pracach łączę zaawansowane metody teoretyczne z wykorzystaniem systemów komputerowych o dużej mocy obliczeniowej".

31-letni naukowiec jest autorem ponad 30 samodzielnych artykułów naukowych, w tym pięciu opublikowanych w czasopismach z tzw. listy Impact Factor (ustalanej przez Instytut Filadelfijski na podstawie indeksu cytowań publikacji naukowych). Wchodzi również w skład międzynarodowych komitetów programowych kilku zagranicznych konferencji naukowych.

Swoją dalszą karierę naukową dr Respondek wiąże z Polską. "Uważam, że sytuacja młodych naukowców w naszym kraju ulega powolnej, ale systematycznej poprawie. Wykorzystanie zarówno europejskich funduszy badawczych, jak i przyszłoroczny planowany wzrost nakładów na badania powodują, że znacznie poprawił się dostęp polskiego środowiska naukowego do nowoczesnej i kosztownej aparatury badawczej" - uważa informatyk.

Jako przykład podaje superkomputer znajdujący się w Gdańsku superkomputer "Galera", znajdujący się na 45. miejscu światowej listy komputerów o dużej mocy obliczeniowej. "Sam korzystam z tzw. klasterów obliczeniowych w najnowszych technologiach Xeon oraz Itanium, zakupionych przez mój instytut. Dlatego na pewno nie planuję wyjazdu z kraju na stałe, a myślę jedynie o czasowym wyjeździe do znanego ośrodka akademickiego" - mówi Respondek.

PAP - Nauka w Polsce, Katarzyna Czechowicz

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. K. Kożuch, PL

    Ekspert od AI prof. Witold Pedrycz doktorem honoris causa Politechniki Lubelskiej

  • 28.06.2016 Na zdjęciu Olga Malinkiewicz. PAP/Marcin Obara

    Olga Malinkiewicz wśród finalistów European Inventor Award 2024

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera