18.07.2019
PL EN
13.06.2018 aktualizacja 13.06.2018

NAWA szuka patronki dla nowego programu

Źródło: www.facebook.com/Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej Źródło: www.facebook.com/Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej

Maria Ossowska, Stefania Skwarczyńska, Józefa Joteyko, Helena Rasiowa, a może inna polska badaczka? Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) szuka patronki do nowego programu, który ruszy jesienią. Do końca czerwca w wyborze patronki mogą pomagać internauci.

W październiku NAWA wystartuje z programem umożliwiającym doktorantom - wraz z rodzinami - wyjazdy od 6 do 12 miesięcy do renomowanych zagranicznych ośrodków badawczych i akademickich. Już dziś poszukuje patronki programu. "Tym razem chcemy, aby to była kobieta - Polka o wybitnych osiągnięciach naukowych i dydaktycznych" - informują twórcy programu.

Do pomocy zaprosili internautów, którzy własne propozycje lub poparcie dla jednej z czterech wskazanych kobiet nauki, mogą zgłaszać na stronie.

Wśród potencjalnych patronek, na które można oddawać swoje głosy, znalazła się Maria Ossowska - etyk, teoretyk i socjolog moralności. Uczennica Tadeusza Kotarbińskiego. W latach 1945–1948 profesor Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie uczyła etyki m.in. Leszka Kołakowskiego. Od 1948 wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1952–1962 kierownik Zakładu Historii i Teorii Moralności Instytutu Filozofii i Socjologii PAN.

Drugą z kandydatek jest Stefania Skwarczyńska - literaturoznawca, teatrolog; profesor Uniwersytetu Łódzkiego. Wybitna twórczyni teorii literatury w Polsce, szczególnie genealogii literackiej, teatrolog. Pierwszy w Polsce docent w zakresie teorii literatury (1937 - Uniwersytet we Lwowie), organizatorka Katedry, później Instytutu Teorii Literatury, Teatru i Filmu Uniwersytetu Łódzkiego.

Głosy można oddawać też na Józefę Joteyko - psychologa, pedagoga, fizjologa, współorganizatorkę pedagogiki specjalnej (z Marią Grzegorzewską) w Warszawie. Była przewodniczącą belgijskiego Towarzystwa Neurologicznego oraz wielokrotną laureatką paryskiej Akademii Nauk.

Ostatnia ze wskazanych to Helena Rasiowa - matematyczka, profesor Uniwersytetu Warszawskiego i Polskiej Akademii Nauk, dziekan Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego; zajmowała się logiką, algebrą (w tym algebrami Boole’a), teorią mnogości oraz informatyką teoretyczną. Autorka książki Wstęp do matematyki współczesnej, omawiającej zagadnienia z zakresu podstaw logiki i teorii mnogości.

"Jesteśmy także otwarci na Wasze kandydatury! (...) Do końca czerwca zapraszamy do wpisywania w komentarzach, czy jesteście #teamMaria, #teamStefania, #teamJózefa czy #teamHelena czy może...to będzie ktoś inny" - zachęcają twórcy programu.

Na autorów najciekawszych uzasadnień czekają nagrody-gadżety NAWA.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019