06.07.2020
PL EN
19.06.2018 aktualizacja 19.06.2018

Toruń/ Noblista Robert Engle doktorem honoris causa UMK

Fot. UMK/ Andrzej Romański Fot. UMK/ Andrzej Romański

Amerykański ekonomista i laureat Nagrody Nobla w tej dziedzinie prof. Robert Franklin Engle otrzymał w poniedziałek tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wizyta gościa z UMK uświetniła obchody 50-lecia Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania.

Podczas uroczystości prezydent Torunia Michał Zaleski mówił, że środowisko Wydziału Ekonomicznego zasługuje na słowa najwyższego uznania w macierzystym mieście. "Gdyby nie ten wydział i jego oddziaływanie na znakomite i wyjątkowe tworzenie kadry zarządzania i ekonomii w naszym mieście, rozwój Torunia byłby dużo słabszy" - dodał Zaleski.

Jednym z najważniejszych punktów uroczystości 50-lecia Wydziału UMK było wręczenie tytułu doktora honoris causa prof. Robertowi Franklinowi Engle`owi - laureatowi Nagrody Nobla w 2003 roku (przyznanej mu wraz z Brytyjczykiem C.W.J. Grangerem).

Engle urodził się w 1942 roku w Syracuse. Jest profesorem Stern School of Business Uniwersytetu Nowojorskiego. Nagrodę Nobla otrzymał za "metody analizowania ekonomicznych szeregów czasowych ze zmiennymi w czasie wahaniami (ARCH)". Jego działalność naukowa związana jest z tworzeniem modeli ekonometrycznych, które pozwalają na prognozowanie stóp procentowych czy kursów walut. Z jego pracy korzystają m.in. analitycy finansowi, gdy szacują ryzyko, jakim obciążone są papiery wartościowe.

"Uczelnie wyższe są ważnym miejscem w naszym społeczeństwie, ponieważ tutaj szkolimy studentów, uczymy ich tego, co wiemy, ale także tutaj zgłębiamy wiedzę. Tutaj uczymy się rzeczy ważnych, które przyczyniają się do poprawy jakości naszego życia" - powiedział w Toruniu Engle. Bardzo dziękował za wyróżnienie i podkreślał, że jest z niego dumny. (PAP)

autor: Tomasz Więcławski

twi/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020