Nauka dla Społeczeństwa

03.05.2024
PL EN
26.06.2018 aktualizacja 26.06.2018

Dinozaur nie wystawiał języka

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Dinozaury nie potrafiły wysuwać języka, jak robią to jaszczurki. Ich języki były raczej krótkie, jak u aligatorów – donoszą naukowcy na łamach pisma „PLOS ONE”.

Dinozaury są często przedstawiane jako stworzenia o groźnie sterczących zębach i długim języku. Okazuje się jednak, że najprawdopodobniej nie wysuwały języka, jak potrafią to robić jaszczurki. Był on raczej przytwierdzony do spodu jamy ustnej, podobnie jak u aligatorów – uważają naukowcy z Uniwersytetu Teksasu w Austin (USA) oraz Chińskiej Akademii Nauk.

Badacze doszli do tego wniosku porównując kości gnykowe i aparaty gnykowe u dzisiejszych ptaków i krokodyli. Służą one do podtrzymywania języka. Wyniki badań porównano ze skamieniałościami dinozaurów.

"Często nie zwraca się uwagi na języki, a dzięki nim można wiele dowiedzieć się o trybie życia wymarłych zwierząt" - opisuje główny autor, Zhiheng Li.

W przeciwieństwie do krótkich kości gnykowych u krokodyli, długie kości gnykowe występowały u pterozaurów – dinozaurów, które potrafiły latać. Pterozaury, podobnie jak ptaki, musiały mieć języki zdolne do wysuwania się i manipulowania.

Zyskanie umiejętności lotu, czyli przekształcenie się przednich odnóży w skrzydła powoduje, że tracą one wiele innych zdolności, np. chwytania. Wówczas zastąpić je muszą inne narządy, takie jak język.

Więcej:

https://news.utexas.edu/2018/06/20/t-rex-couldn-t-stick-out-its-tongue

(PAP)

krx/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024