Grobowce i ruiny dużej osady sprzed ponad 2200 lat odkryto w środkowych Chinach

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Archeolodzy odkryli i zbadali w środkowych Chinach starożytny cmentarz oraz ruiny osady z czasów królestwa Qin z Okresu Walczących Królestw (480-221 r. p.n.e.) – informuje serwis internetowy Instytutu Archeologii Chińskiej Akademii Nauk Społecznych.

Zespół naukowców z Instytutu Badań Archeologicznych Shaanxi oraz Centrum Badań Archeologicznych w Baoji, prowadzący wykopaliska na stanowisku Guojiaya w mieście Baoji – odkrył kompleks 41 grobowców oraz pozostałości osady sprzed ponad 2200 lat.

Starożytny cmentarz zawiera 37 grobów z Okresu Walczących Królestw oraz 4 grobowce z czasów Dynastii Han (206 r. p.n.e. – 220 r. n.e.).

W pobliżu cmentarza archeolodzy odsłonili też ruiny osady leżącej na terytorium królestwa Qin, jednego z 7 państw, które w Okresie Walczących Królestw prowadziło ze sobą wojny o panowanie nad pozostałymi.

Królestwo Qin okazało się najsilniejszym z nich, a jego władca w 221 roku p.n.e., po pokonaniu ostatniego z rywali – królestwa Qi – założył Dynastię Qin (221-206 r. p.n.e.), pierwszą dynastię Cesarstwa Chińskiego.

Z odkrytych grobowców archeolodzy wydobyli 117 artefaktów, w tym naczynia ceramiczne oraz przedmioty z brązu, żelaza, srebra, jadeitu i szkła, a także ozdoby z turkusu.

Większość odkrytych przedmiotów grobowych to przedmioty codziennego użytku, ale niektóre ze znalezisk mogły mieć charakter rytualny.

Według naukowców, na stanowisku znajdują się groby z różnych okresów długiego istnienia królestwa Qin (ok. 854-221 r. p.n.e.), dzięki czemu możliwe jest szczegółowe zbadanie zmian zachodzących w konstrukcji grobowców, zwyczajach pogrzebowych oraz w kulturze mieszkańców okolicy w czasach królestwa Qin. (PAP)

jot/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Żel z białka, żelaza i złota zwalcza objawy i skutki spożycia alkoholu

  • Fot. Adobe Stock

    Niski testosteron oznacza większe ryzyko zgonu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera