Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
29.06.2018 aktualizacja 29.06.2018

Baza danych o działaniach humanistów na rzecz m.in. gospodarki powstaje na UŁ

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Na Uniwersytecie Łódzkim powstaje specjalna baza danych APHUM Base, która ma stać się nowoczesnym narzędziem informacyjnym na temat aktywności humanistów i ich działań na rzecz różnych sektorów gospodarki czy organizacji pozarządowych.

Projekt „Humanistyka stosowana dla rozwoju: od innowacji do aplikacji [APHUM BASE i AP Forum]” realizowany jest na Wydziale Filozoficzno-Historycznym UŁ. Jest finansowany z ministerialnego programu DIALOG w ramach modułu: Humanistyka dla rozwoju. Projekt zakłada stworzenie specjalnej bazy danych pod nazwą APHUM Base, która stanie się nowoczesnym i wyprofilowanym narzędziem informacyjnym na temat aktywności humanistów i ich współpracy z otoczeniem zewnętrznym.

„Projekt pomoże w integracji środowiska humanistów ze środowiskiem zewnętrznym oraz stworzy warunki do współpracy tych środowisk. Będziemy organizować seminaria i szkolenia ukazujące dotychczasowe efekty ich współpracy oraz projektować modelowe działania” – opowiada kierownik projektu dr hab. Inga Kuźma.

Jak podkreśliła, ze swoim projektem humaniści chcą wyjść poza czysto naukowe środowisko; pokazać społeczno-gospodarczą jakość i potencjał humanistyki oraz wskazać możliwości jej wykorzystania w różnych sektorach. Jest on adresowany nie tylko do humanistów, ale także do praktyków, wywodzących się z różnych sektorów spoza uczelni m.in. organizacji pozarządowych czy biznesu. Obie grupy zostaną zaproszone do stworzenia wspólnej sieci - AP Forum i udziału w warsztatach i spotkaniach.

Z tej grupy zostanie wyłoniony specjalistyczny zespół do zaprojektowania modelu działania międzysektorowego, czyli współpracy podmiotów z różnych obszarów np. NGO`s czy gospodarki, przy udziale sektora szkolnictwa wyższego. „Ma to udowodnić wartość współpracy mieszanej, kiedy łączą się różne doświadczenia. Jest to ważne dla podnoszenia kreatywności, innowacyjności i jakości, w tym naukowej” – przekonuje kierownik projektu.

Do tworzenia tego typu sieci zaproszeni zostaną przedstawiciele działających przy UŁ Rad Biznesu czy Rad Partnerskich; naukowcy zachęcać będą też kolejne podmioty, które do tej pory nie podejmowały współpracy z Uniwersytetem.

Dane do przyszłej bazy są nieustannie gromadzone od 2007 roku. Pokazują rodzaj i skalę zaangażowania oraz zainteresowania badaczy projektami dla otoczenia zewnętrznego oraz przebieg realizacji projektów.

„Dzięki zgromadzonym danym będzie można poznać zakres i efekty dotychczasowej aktywności humanistów i ich partnerów z otoczenia zewnętrznego. Pomogą one też znaleźć wcześniej niedostrzegane ścieżki współpracy oraz powinny inspirować do kolejnych działań i zachęcać do podejmowania nowych pomysłów” - przekonuje dr hab. Inga Kuźma.

Projekt, który zakończy się w 2019 r., nie dostarczy jednak gotowych rozwiązań i tematów, poza stworzeniem modelu współpracy międzysektorowej. „Nowe idee i rozwiązania powinny wyłaniać się same, wraz z postępującym efektem synergii i tworzących się kontaktów, wymiany doświadczeń, potrzeb i kompetencji w ramach m.in. AP Forum” - dodała szefowa projektu.

PAP - Nauka w Polsce

szu/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024