Bezpieczny internet z kwantowym wynalazkiem

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Konta w bankach, autonomiczne samochody, inteligentne domy i inne gałęzie internetu będą niedostępne dla hakerów? Owszem. Ma to umożliwić pierwszy, komercyjny kwantowy generator liczb losowych.

W czasie Royal Society Summer Science Exhibition, naukowcy z Lancaster University przedstawili przystosowane do masowej produkcji urządzenie, które ich zdaniem ma zapewnić całkowite bezpieczeństwo przed hakerami.

Jak wyjaśniają badacze, obecnie istniejące urządzenia tego rodzaju działają wolno oraz dużo kosztują i dlatego mają niszowe zastosowanie. Nowy wynalazek jest tymczasem szybki, niedrogi i ma mikroskopijną wielkość, a do tego z łatwością można go wbudować nawet w już istniejące elektroniczne urządzenia.

Liczby losowe, czyli przypadkowo wygenerowane numery to podstawa obecnych metod zabezpieczania elektronicznej komunikacji. Jednak otrzymanie prawdziwie przypadkowych liczb to nie lada wyzwanie i stosowane dzisiaj metody generują liczby, które nie są całkowicie nieprzewidywalne. Nazywane są one liczbami pseudolosowymi.

Skutki tej wady być katastrofalne – twierdzą autorzy wynalazku, którzy przytaczają incydent w Estonii, gdzie w ubiegłym roku z powodu luki w bezpieczeństwie zagrożonych było 750 tys. dokumentów tożsamości.

Kwantowe urządzenie ma być odporne na próby włamania. „Technologia, którą opracowaliśmy jest ekscytująca nie tylko dlatego, że rozwiązuje istotny problem, ale stanowi także najlepsze rozwiązanie dla tego problemu. Wady obecnie stosowanych sposobach generowania liczb losowych osłabiają bezpieczeństwo i zmniejszają efektywność” - mówi prof. Rob Young z Lancaster University.

Numery pochodzące z kwantowego generatora liczb losowych nie mogą być bowiem przewidziane. Wynika to stąd, że jego działanie opiera się na zjawiskach kwantowych, których ze względu na samą ich naturę przewidzieć się nie da.

„W Quantum Base stworzyliśmy małe, wymagające niewielkiej mocy urządzenie, które produkuje prawdziwe liczby losowe. Można je dołączyć do każdego elektronicznego produktu, po osiągnięciu odpowiedniej skali produkcji - przy minimalnym lub nawet zerowym koszcie” - mówi Phillip Speed, dyrektor założonej przez badaczy firmy Quantum Base.

Więcej informacji:

https://quantumbase.com/wp-content/uploads/2017/12/Nature_QRNG_Dec_2017.pdf (PAP)

mat/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    W. Brytania/ AstraZeneca wycofuje szczepionkę przeciw Covid-19

  • Fot. Adobe Stock

    W średniowiecznej Anglii to wiewiórki mogły przenosić trąd

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera