20.08.2019
PL EN
10.07.2018 aktualizacja 10.07.2018

Myślenie o stresującym dniu obniża sprawność umysłową

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Jeśli od rana spodziewamy się stresującego dnia, nasza pamięć robocza funkcjonuje gorzej - informują naukowcy na łamach "Journals of Gerontology: Psychological Sciences".

"Gdy budzimy się rano z określonym nastawieniem, w pewnym sensie kości zostały już rzucone. Jeśli myślimy, że dzień będzie stresujący, najprawdopodobniej będziemy tak go odbierali, nawet jeśli nic stresującego się nie wydarzy" - mówi autor analizy dr Martin Sliwinski z Pennsylvania State University.

W badaniach wzięło udział 240 dorosłych osób, które przez dwa tygodnie siedem razy dziennie odpowiadały na pytania wysyłane za pomocą aplikacji zainstalowanej w smartfonie. Rano pytano, czy ich dzień będzie stresujący, następnie pięciokrotnie zadawano pytanie, czy w danym momencie odczuwają stres, a wieczorem - czy oczekują, że kolejny dzień będzie stresujący. Uczestnicy wykonywali także pięć razy dziennie krótki test pamięci roboczej.

Okazało się, że nastawienie się na stresujący dzień od samego rana miało związek z gorszymi wynikami testów pamięci roboczej w ciągu dnia. Podobnego wpływu nie miało myślenie o stresujących wydarzeniach wieczorem dnia poprzedniego.

"Gorsze funkcjonowanie pamięci roboczej może wpływać na wiele aspektów życia codziennego - od problemów z koncentracją i większego prawdopodobieństwa popełnienia błędu w pracy po nieprawidłowe przyjmowanie lekarstw w przypadku osób starszych" - zauważa dr Sliwinski.

Zdaniem autorów wnioski te mogą pomóc stworzyć aplikację, pozwalającą przewidzieć, kiedy możemy mieć problemy z pamięcią roboczą. Wówczas telefon przypominałby na przykład o porannym wykonywaniu głębokich oddechów lub innych ćwiczeń relaksacyjnych.(PAP)

koc/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019