Polowanie sprzed 120 tys. lat

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Neandertalczycy 120 tys. lat temu polowali na zwierzęta za pomocą dzid. Najstarsze kości danieli ze śladami po polowaniu opisują naukowcy na łamach periodyku „Nature Ecology and Evolution”.

Kości danieli ze śladami obrażeń zadanych dzidą pochodzą z Halle w Niemczech. Znalezisko, które odkopano w pobliżu niewielkiego jeziora, datowano na 120 tys. lat. Są to najstarsze tego typu ślady polowania prowadzonego przez bliskich krewniaków człowieka – neandertalczyków.

Komputerowe analizy kąta, pod którym zadano obrażenia, i siły uderzenia, świadczą o tym, że uczyniono to z bliska.

Było to raczej kłucie dzidą, niż trafienie wskutek rzutu – wyjaśnia kierowniczka badań, prof. Sabine Gaudzinski-Windheuser z Uniwersytetu Gutenberga w Moguncji (Niemcy). Z badań balistycznych wynika, że dzida uderzyła ze względnie małą prędkością.

Tego rodzaju polowanie wymagało bliskiego podejścia do zwierzęcia, planowania i zapewne kooperacji w grupie.

Więcej: http://www.uni-mainz.de/presse/aktuell/5508_ENG_HTML.php (PAP)

krx/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Szczepienie przeciw COVID-19 może przedłużać życie pacjentów z niewydolnością serca

  • Fot. Adobe Stock

    Lato 2023 r. w Europie było najgorętsze od dwóch tysięcy lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera