Nauka dla Społeczeństwa

04.05.2024
PL EN
09.07.2018 aktualizacja 09.07.2018

Nowe sposoby na stare rzeczy pozwalają zwalczyć nudę

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Gdy otaczające przedmioty lub codzienne czynności przestają cieszyć, warto jest dołożyć wszelkich starań, by odkryć je na nowo – radzą naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Ohio (USA).

Podczas prowadzonych przez siebie eksperymentów amerykańscy badacze wykazali, że ludzie czerpią więcej radości z jedzenia popcornu, oglądania filmów, czy picia wody, gdy robią to w niekonwencjonalny sposób – inaczej niż zwykle. Niecodzienne metody konsumpcji umożliwiają odkrywanie na nowo dawno zapomnianych walorów.

W ramach jednego z eksperymentów uczestnicy konsumowali popcorn - albo za pomocą rąk, albo za pomocą pałeczek. Ci, którzy do jedzenia używali pałeczek, byli bardziej zadowoleni ze spożywanego posiłku.

„Kiedy jesz popcorn za pomocą pałeczek, poświęcasz temu więcej uwagi i jesteś bardziej zanurzony w tym doświadczeniu. To tak jakbyś jadł popcorn po raz pierwszy w życiu” – komentuje Robert Smith, jeden z autorów badania.

W kolejnym eksperymencie uczestnicy wymyślali własne, nowatorskie sposoby na picie wody. Niektórzy pili z kieliszków do martini, inni z powlekanej koperty, jeszcze inni chłeptali wodę niczym kot. Wniosek był tylko jeden – badani, którzy pili wodę w niecodzienny sposób, bardziej cieszyli się tą czynnością.

W ostatnim eksperymencie ochotnicy oglądali trzy razy z rzędu film przedstawiający przejażdżkę na motorze widzianą z perspektywy pierwszej osoby. Pierwsze dwa seanse wyglądały normalnie. Za trzecim razem część uczestników oglądała film przez lornetkę utworzoną z dłoni, część widziała obraz odwrócony do góry nogami, a pozostali ponownie śledzili nagranie w takiej samej formie jak dotychczas.

Okazało się, że film najbardziej podobał się badanym, którzy za trzecim razem oglądali go przez „lornetkę”. Uczestnicy mający przed oczami film do góry nogami nie byli specjalnie zadowoleni z seansu, bo takie położenie obrazu utrudniało oglądanie.

„Uzyskanie wrażenia nowości bywa łatwiejsze, niż nam się wydaje. Ponadto znajdowanie nowych sposobów na cieszenie się starymi rzeczami jest bardziej ekonomiczne, niż kupowanie nowych przedmiotów” – podsumowuje Smith.

O badaniu możemy przeczytać na łamach „Personality and Social Psychology Bulletin” (http://journals.sagepub.com/doi/10.1177/0146167218779823). (PAP)

ooo/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024