Tłuszcz zamiast mięśni sprzyja demencji

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Niewielka masa mięśniowa przy obfitej tkance tłuszczowej w starszym wieku może wskazywać na podwyższone ryzyko demencji i choroby Alzheimera – informuje pismo „Clinical Interventions in Aging”.

Badania przeprowadzili naukowcy z Florida Atlantic University`s Comprehensive Center for Brain Health. Wykorzystali dane pochodzące z serii badań dotyczących pamięci i starzenia się, w których uczestniczyły 353 osoby (średnia wieku 69 lat). Dane dotyczyły wizyt w klinice, testów zdolności poznawczych – jak Montreal Cognitive Assessment lub wymienianie gatunków zwierząt, testów funkcjonalnych, takich jak siła uchwytu czy test wstawania z krzesła oraz składu ciała (masa mięśniowa, wskaźnik masy ciała, procent tkanki tłuszczowej).

Jak się okazało, sarkopenia (zanik mięśni w połączeniu z obfitą tkanką tłuszczową) może być ważnym wskaźnikiem pozwalającym przewidzieć sprawność umysłową starszych osób.

Otyłość i sarkopenia wiązały się z obniżonymi funkcjami wykonawczymi, takimi jak pamięć operacyjna, elastyczność umysłowa, samokontrola i orientacja.

Otyłość może zwiększać ryzyko upośledzenia funkcji wykonawczych poprzez mechanizmy naczyniowe, behawioralne, metaboliczne i zapalne lub może wynikać ze zmniejszonej kontroli impulsów, samokontroli i zachowań ukierunkowanych na cel. Dokładne mechanizmy wiążące otyłość z dysfunkcją poznawczą nie zostały jeszcze ustalone. Z kolei sarkopenia wiąże się z upośledzeniem zdolności, które dotyczą rozwiązywania konfliktów i selektywnej uwagi.

Zarówno zanik mięśni, jak i utrata tkanki mięśniowej są naturalnymi elementami procesu starzenia, jednak oba te procesy negatywnie wpływają na zdrowie i funkcje poznawcze. Ich jednoczesne występowanie szkodzi bardziej niż wynikałoby to z sumy działań każdego z osobna (przy czym sam zanik mięśni szkodzi sprawności umysłowej bardziej niż sama otyłość).

Autorzy mają nadzieję, że uda się zmniejszyć problemy z demencją promując większą aktywność fizyczną oraz zapobiegając otyłości, Natomiast badanie siły (ściskanym dynamometrem) oraz składu masy ciał mogą być prostymi sposobami wykrywania osób zagrożonych demencją.(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Planeta wielkości Ziemi odkryta wokół małej zimnej gwiazdy

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera