Makrofagi mogą „zjadać” raka

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Nowy rodzaj immunoterapii nowotworów opiera się na włączeniu do walki komórek układu immunologicznego: makrofagów – informuje "Nature Biomedical Engineering”.

Większość metod immunoterapii nowotworów opierała się dotychczas na limfocytach T. Jednak w skład układu odpornościowego wchodzą również inne komórki. Ashish Kulkarni z University of Massachusetts w Amherst wraz kolegami z Indii, Brigham and Women’s Hospital i Harvard Medical School nakłonili do zwalczania nowotworów makrofagi. Dokonali tego dzięki nowemu potencjalnemu lekowi – supramolekule.

Makrofagi zajmują się "zjadaniem" zagrażających organizmowi patogenów - bakterii a nawet komórek nowotworowych. Jednak te ostatnie mają swoje sposoby na makrofagi.

O ile makrofagi typu M1 atakują nowotwory, to M2 mogą zostać nakłonione przez komórki nowotworowe do „współpracy”. Poza tym komórki nowotworowe wytwarzają białko „nie zjedz mnie”, które zniechęca makrofagi do ich pochłaniania. W rezultacie makrofagi – kolaboranci mogą stanowić 30, a nawet 50 proc. masy guza.

Nowa metoda pozwala "przeprogramować" makrofagi M2, aby uzyskać przeciwnowotworowe M1. Zablokowane także zostaje białko „nie zjedz mnie” powstrzymujące pochłanianie komórek nowotworu przez makrofagi. Rośnie odsetek aktywnie zwalczających patologiczne komórki makrofagów w guzie.

Zespół Ashisha Kulkarniego wykorzystał wieloskładnikowy system supramolekularny, który samoorganizuje się w nanoskali i dostarcza do wnętrza guza zarówno inhibitor białka „nie zjedz mnie”, jak i lek „reedukujący” makrofagi M2.

Zdaniem autorów badania działając ma makrofagi można będzie wspomóc inne terapie. Na razie przeprowadzili badania na przedklinicznych modelach raka piersi oraz czerniaka, uzyskując zahamowanie ich wzrostu u myszy (w grupie kontrolnej leczonej bardziej tradycyjnymi metodami wzrost guza uległ tylko spowolnieniu). Udało się także zwiększyć czas przeżycia i znacząco ograniczyć przerzuty.

Planowane są dalsze badania na różnego rodzaju nowotworach, także w połączeniu z innymi obecnie stosowanymi terapiami - na przykład wykorzystującymi limfocyty T. Jeśli supramolekularna terapia ma znaleźć zastosowanie u ludzi, konieczne będzie jej dalsze testowanie pod względem bezpieczeństwa, skuteczności oraz dawkowania. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Zmiany klimatu mogą zaostrzać przebieg chorób mózgu

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: w jądrach mężczyzn i psów znaleziono duże ilości mikroplastiku

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera