24.04.2019
PL EN
11.07.2018 aktualizacja 11.07.2018

Dr hab. Mateusz Kwaśnicki z nagrodą Europejskiego Towarzystwa Matematycznego

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Dr hab. Mateusz Kwaśnicki z Politechniki Wrocławskiej otrzymał nagrodę im. Michaiła Gordina, przyznaną po raz pierwszy przez Europejskie Towarzystwo Matematyczne. Młodego naukowca wyróżniono za wkład w analizę spektralną procesów Lévy’ego.

O nagrodzie dla matematyka poinformowała Politechnika Wrocławska.

Europejskie Towarzystwo Matematyczne ustanowiło nową nagrodę dla uczczenia pamięci wybitnego rosyjskiego matematyka Michaiła Józefowicza Gordina, który zmarł w 2015 roku. Przyznawana jest ona naukowcom ze wschodniej Europy, którzy osiągnęli przełomowe wyniki badań w teorii prawdopodobieństwa lub układów dynamicznych. Jej wartość finansowa wynosi 4 tysiące dolarów.

Pierwszy laureat nagrody - dr hab. Mateusz Kwaśnicki - pracuje na Wydziale Matematyki Politechniki Wrocławskiej. Jego zainteresowania naukowe obejmują teorię procesów stochastycznych, teorię potencjału, analizę harmoniczną i równania różniczkowe. Za swoje osiągnięcia był już wielokrotnie wyróżniany, m.in. nagrodami Polskiego Towarzystwa Matematycznego (im. Kazimierza Kuratowskiego, dla młodych matematyków), stypendium Start Fundacji Nauki Polskiej, stypendium dla wybitnych naukowców Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego czy politechniczną nagrodą naukową im. Dionizego Smoleńskiego.

Nagrodę im. Michaiła Gordina otrzymał za wkład w analizę spektralną procesów Lévy’ego.

"Chodzi o takie procesy losowe, które służą do modelowania np. cen akcji czy kapitału firm ubezpieczeniowych. Modelowana wielkość może się zmieniać w sposób nieciągły. Aby opisać różne wielkości związane z tymi procesami, trzeba mieć do tego narzędzia. Analiza spektralna jest jednym z nich" – wyjaśnia młody naukowiec z Politechniki Wrocławskiej, cytowany w komunikacie umieszczonym na stronie internetowej PWr.

"Dla mnie to ogromnie prestiżowe wyróżnienie, nie spodziewałem się, że będę doceniony przez tak szanowane towarzystwo naukowe i to na arenie międzynarodowej" – komentuje swój sukces matematyk.

Laureat odebrał nagrodę w trakcie 12. Międzynarodowej Konferencji z Teorii Prawdopodobieństwa i Statystyki Matematycznej, która wraz z corocznym spotkaniem IMS (2018 IMS Annual Meeting on Probability and Statistics) odbyła się na początku lipca w Wilnie. Wygłosił tam okolicznościowy referat na temat swoich badań naukowych, m.in. o dyskretnej transformacie Hilberta.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019