Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
23.07.2018 aktualizacja 23.07.2018

Wczesna kolacja związana z mniejszym ryzykiem raka piersi i prostaty

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Nawyk spożywania kolacji co najmniej dwie godziny przed snem przekłada się na mniejsze ryzyko raka piersi u kobiet i raka gruczołu krokowego u mężczyzn - informuje "International Journal of Cancer".

Naukowcy z Instytutu Zdrowia Globalnego (ISGlobal) w Barcelonie postanowili sprawdzić czy pory spożywania posiłków wpływają na ryzyko dwóch rodzajów nowotworów, które w dużym stopniu związane są z zaburzeniami rytmu okołodobowego oraz pracą w trybie zmianowym.

Badaniami objęto 621 pacjentów z rakiem prostaty, 1205 pacjentek z rakiem piersi oraz 872 zdrowych mężczyzn i 1321 zdrowych kobiet. Uczestnicy wypełniali kwestionariusze dotyczące nawyków żywieniowych, pór posiłków, nawyków związanych ze snem, chronotypu, a także działań mających na celu zapobieganie nowotworom.

Analiza zebranych danych wykazała, że spożywane kolacji przed godziną 21:00 lub minimum dwie godziny przed pójściem spać miało związek z blisko o 20 proc. mniejszym ryzykiem raka piersi i raka prostaty w porównaniu z osobami jedzącymi kolację po 22:00 lub krótko przed snem.

Autorzy podkreślają, że kolejne badania prawdopodobnie pomogą lepiej poznać przyczynę, jednak pora spożywania ostatniego posiłku oraz rytm okołodobowy wpływają na metabolizm, a przez to mogą mieć wpływ na ryzyko rozwoju raka. (PAP)

koc/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024