10.12.2019
PL EN
03.08.2018 aktualizacja 03.08.2018

Zaproponowano skalę Rio 2.0 związaną z poszukiwaniami obcych cywilizacji

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Na ile istotne są różne doniesienia o wykryciu potencjalnego sygnału od obcej cywilizacji, zdarzające się czasem w mediach? Naukowcy zajmujący się takimi poszukiwaniami zaproponowali skalę do oceny tego faktu przez użytkowników mediów - poinformował amerykański Instytut SETI.

W roku 2001 opracowano tzw. skalę Rio - jako narzędzie dla astronomów zajmujących się poszukiwaniem pozaziemskich cywilizacji. Skala Rio ma być pomocna w przekazywaniu społeczeństwu, na ile "poważne" są dane informacje o potencjalnych sygnałach od obcych istot. Skala uwzględnia konsekwencje, jakie może mieć dany sygnał dla ludzkości oraz prawdopodobieństwo, że faktycznie może pochodzić od obcej cywilizacji, a nie jest pochodzenia naturalnego lub ludzkiego. Całość przedstawiona jest w formie liczb od 0 do 10, czyli w sposób zbliżony do bardziej znanych skal, takich jak skala Richtera (siła trzęsień ziemi), skala Beauforta (siła wiatru), czy skala Torino (dotycząca prawdopodobieństwa upadku planetoidy).

Ponieważ w ciągu 17 lat od zdefiniowania skali Rio liczba grup aktywnie poszukujących innego życia we Wszechświecie znacząco wzrosła, a na dodatek zidentyfikowano nowe możliwości obserwacyjne, grupa siedmiorga naukowców z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Holandii, Węgier i Francji, postanowiła dostosować skalę Rio do współczesnych czasów, a szczególnie do zmian, które zaszły w mediach informacyjnych i mediach społecznościowych. Propozycja nowej skali Rio w wersji 2.0 została opublikowana w tym tygodniu w czasopiśmie „International Journal of Astrobiology”.

Algorytm do obliczania skali Rio 2.0 bierze pod uwagę szacowaną odległość do sygnału, możliwości komunikacji ze źródłem sygnału, kwestię czy nadawca jest świadom że ktoś odbiera sygnał i jaką dysponuje technologią, prawdopodobieństwo czy sygnał jest realny.

Skala Rio 2.0 ma być pomocna dla dziennikarzy i dla odbiorców mediów w ocenie na ile dana informacja o sygnale od potencjalnej obcej cywilizacji jest warta uwagi.

Więcej - na stronie internetowej.

cza/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2019