Pionierska próba terapii choroby Parkinsona komórkami macierzystymi

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

W Japonii ruszają testy kliniczne nowatorskiej metody leczenia choroby Parkinsona, opartej na wstrzyknięciu do mózgu wyhodowanych w laboratorium komórek. Mają się one zastąpić neurony zniszczone przez chorobę.

Specjaliści z Kyoto University Hospital i Center for iPS Cell Research and Application (CiRA) rozpoczynają badanie kliniczne, w którym siedmiu pacjentom do położonej głęboko w mózgu struktury zwanej skorupą wszczepią prekursorowe komórki neuronów dopaminergicznych.

Każdy z pacjentów otrzyma ok. 5 mln komórek, które mają przekształcić się w neurony produkujące neuroprzekaźnik – dopaminę.

Choroba Parkinsona rozwija się bowiem właśnie z powodu uszkodzenia komórek nerwowych wytwarzających ten neurotransmiter. W efekcie dochodzi do upośledzenia czynności ruchowych i innych objawów, w tym zaburzeń pamięci i myślenia a nawet śmiertelnych powikłań.

Wszczepiane komórki powstały z indukowanych komórek pluripotencjalnych hodowanych w specjalnym banku komórek. Mają one możliwość przemiany w różnego typu komórki organizmu.

Choć komórki zostały tak dobrane, aby zminimalizować ryzyko odrzucenia wszczepu, to jednak taka możliwość pozostaje i każdy z pacjentów będzie otrzymywał środki immunosupresyjne.

Badanie jest kolejnym krokiem po próbach na zwierzętach. W ubiegłym roku japoński zespół opublikował wyniki testów na makakach, u których po terapii nastąpiła wyraźna poprawa.

Więcej informacji - na stronach: http://www.cira.kyoto-u.ac.jp/e/pressrelease/news/180730-170000.html http://www.sciencemag.org/news/2018/07/first-its-kind-clinical-trial-will-use-reprogrammed-adult-stem-cells-treat-parkinson-s

mat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Geny melomana

  • Fot. Adobe Stock

    Beton z recyklingu może zmniejszyć emisję C02 bez utraty wytrzymałości

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera