15.09.2019
PL EN
10.08.2018 aktualizacja 10.08.2018

Sztuczka z mniejszymi talerzami wcale nie ułatwia chudnięcia

Źródło: Fotolia Źródło: Fotolia

Polecana przez dietetyków sztuczka, polegająca na nakładaniu sobie potraw na mniejsze talerze w celu „oszukania” mózgu i ułatwienia procesu chudnięcia, wcale nie musi działać - uważają naukowcy z Uniwersytet Ben-Guriona (BGU) w Beer Szewie (Izrael).

Odkryli oni bowiem, że, kiedy ludzie są głodni, co zdarza się często osobom próbującym schudnąć, potrafią bardziej precyzyjnie oceniać wielkość porcji jedzenia - bez względu na to, jak została podana.

Artykuł na ten temat ukazał się w czasopiśmie „Appetite” (http://dx.doi.org/10.1016/j.appet.2018.06.006).

Popularna sztuczka dietetyczna oparta na tzw. złudzeniu Delbouefa przewiduje, że ludzie będą identyfikowali rozmiar porcji pożywienia inaczej, gdy umieści się ją na większym, a inaczej, gdy na mniejszym talerzu. U podstaw tej teorii leży klasyczny eksperyment opisany przez Josepha Delboeufa, który pokazał, że ludzki mózg postrzega podobny czarny okrąg jako mniejszy, gdy jest on osadzony w większym kręgu, niż gdy jest osadzony w mniejszym.

„Tymczasem rozmiar talerza wcale nie ma takiego znaczenia, jak się nam wydaje - mówi dr Tzvi Ganel, kierownik Laboratorium Percepcji Wizualnej i Akcji na Wydziale Psychologii BGU. - Dla głodnej osoby porcja wygląda podobnie, kiedy wypełnia cały mniejszy talerz lub, kiedy jest otoczona pustą przestrzenią na większym talerzu”.

Celem eksperymentu przeprowadzonego przez zespół dr. Ganela była ocena, czy deprywacja żywności wpływa na postrzeganie jedzenia podanego w różnych kontekstach. Okazało się, że tak - osoby, które nie jadły od co najmniej trzech godzin, częściej prawidłowo szacowały proporcje pizzy umieszczonej na większych i mniejszych tackach niż ludzie, którzy jedli niedawno i są syci.

„Działa to jednak tylko w przypadku jedzenia” - podkreśla dr Ganel. Bo, jak dodaje, kiedy obie badane grupy - czyli głodna i najedzona - zostały poproszone o porównanie rozmiaru czarnych kółek oraz kołpaków umieszczonych w okręgach o różnych rozmiarach, to wszyscy jednakowo ulegli złudzeniu Delbouefa. Według naukowca oznacza to, że głód stymuluje silniejsze przetwarzanie analityczne, dzięki czemu mózg jest bardziej odporny na iluzje.

„W ciągu ostatniego dziesięciolecia sztuczka z małymi talerzami stała się bardzo popularna i powszechnie polecana, jako dobra metoda wspomagająca ograniczenie ilości spożywanych pokarmów, a co za tym idzie chudnięcie - podsumowuje dr Ganel. - Tymczasem nasze badanie obala tę tezę. Kiedy ludzie są głodni, a zwłaszcza, gdy stosują restrykcyjną dietę, są mniej skłonni do tego, by dać się zwieść rozmiarem talerza. Bardziej prawdopodobne, że po zjedzeniu tej mniejszej porcji, potem dojedzą z nawiązką”.

PAP - Nauka w Polsce

kap/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2019