Nauka dla Społeczeństwa

27.04.2024
PL EN
14.08.2018 aktualizacja 14.08.2018

Atlas wymarłych ssaków

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Opracowano najdokładniejszy jak dotąd atlas opisujący zasięgi występowania żyjących i wymarłych ssaków – poinformowano na stronie duńskiego Uniwersytetu w Aarhus.

Opracowany przez zespół duńskich i szwedzkich naukowców atlas jest najdokładniejszą jak dotąd tego rodzaju publikacją. Z atlasu można dowiedzieć się, gdzie występują lub występowały ssaki należące do sześciu tysięcy gatunków.

Wśród gatunków uwzględniono wiele wymarłych, przede wszystkim tych, które wyginęły wskutek działalności człowieka, takie jak wilkowór tasmański czy mamut włochaty.

Jak wyjaśnia Soren Faurby z Uniwersytetu w Goteborgu w Szwecji, wyniki badań zmieniają dotychczasowe przekonania tym, co jest naturalne, a co nie. W przypadku wielu gatunków ich zasięg występowania został drastycznie ograniczony przez człowieka.

Przykładem może być występowanie niedźwiedzia brunatnego. Zanim ludzie zaczęli na niego polować, występował na południe aż po Meksyk i północną Afrykę – opisuje naukowiec.

Najwięcej pracy wymagało opracowanie informacji dotyczących wymarłych gatunków. Uwzględniano dane genetyczne, wykopaliskowe oraz komputerowe algorytmy, które pomagały w odpowiedzi na pytanie, gdzie gatunki mogły występować.

Zdaniem naukowców, tego rodzaju badania mogą być pomocne w przewidywaniu wpływu globalnego ocieplenia i innych zmian środowiska na prognozowanie zmian w zasięgu występowania zwierząt.

Więcej:

http://scitech.au.dk/en/about-science-and-technology/current-affairs/news/show/artikel/for-the-first-time-scientists-are-putting-extinct-mammals-on-the-map/

krx/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024