Nauka dla Społeczeństwa

02.05.2024
PL EN
23.08.2018 aktualizacja 23.08.2018

Najpopularniejsze egzotyczne zwierzęta najczęściej wypuszczane na wolność

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Najlepiej sprzedające się gatunki egzotycznych zwierząt – węże i jaszczurki – są najczęściej wypuszczane na wolność przez swoich właścicieli i mogą stanowić potencjalne gatunki inwazyjne – wykazało badanie amerykańskiego Rutgers University-New Brunswick.

Ekolodzy na łamach „ Journal of Applied Ecology” dowodzą, jak i dlaczego handel egzotycznymi zwierzętami stał się główną drogą rozprzestrzeniania się gadów i płazów na nowych dla nich obszarach, co jest pierwszym etapem do pojawiania się niebezpiecznych intruzów w ekosystemach.

Badacze udokumentowali, że w amerykańskim handlu zwierzętami egzotycznymi w latach 1999-2016 pojawiało się ponad 1,7 tys. gatunków gadów i płazów. Porównali tę listę z poprzednimi badaniami i danymi z obywatelskiego projektu naukowego, w ramach którego notowano spotkania z nierodzimymi dla Stanów Zjednoczonych gatunkami. Okazało się, że najpopularniejsze zwierzęta – te importowane w dużych ilościach i sprzedawane w niskich cenach, zwykle kiedy są małe i urocze – najczęściej były później wypuszczane.

"Możliwe, że właściciele nie są w stanie ocenić, ile miejsca i kosztów pochłania trzymanie takich zwierząt w miarę ich dorastania. Boa dusiciele i pytony siatkowe dorastają do 2,4 metra długości. Żaby szponiaste i żółwie stepowe mogą żyć ponad 30 lat – zwrócił uwagę główny autor badania, doktorant Oliver Stringham. - Aby ich nie uśmiercać, właściciele wolą uciekać się do ich wypuszczania".

Wprowadzanie egzotycznych zwierząt do nowego środowiska może być szkodliwe dla miejscowej przyrody z powodu drapieżnictwa, konkurowania o pożywienie i przenoszenia chorób. Dobrym przykładem jest pyton birmański, dorastający do sześciu metrów. Rozrastająca się populacja tych gadów w Parku Narodowym Everglades na Florydzie od lat 90. ubiegłego wieku spowodowała poważny spadek liczebności rodzimych ptaków i ssaków.

Naukowcy sugerują, żeby informować potencjalnych właścicieli o tym, jak duże będą zwierzęta i jaka jest długość ich życia, równolegle ostrzegając amatorów egzotyki, jakie spustoszenia mogą siać osobniki wypuszczone na wolność. Aby zapobiegać pozbywaniu się egzotycznych gatunków, należałoby też zapewniać kupującym listę miejsc, gdzie można je w razie czego oddać, w tym m.in. schronisk i domów tymczasowych.

"Nie jesteśmy w stanie zapobiegać wszystkim przypadkom wypuszczania egzotycznych zwierząt, natomiast zmniejszenie tej liczby może być efektywnym sposobem na zapobieganie pojawiania się potencjalnie inwazyjnych gatunków w ekosystemach" - podkreśliła prof. Julie Lockwood, współautorka badania. (PAP)

mrt/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024